single-image

2022 GÜNCELLENEN TÜM SOSYAL YARDIMLARIN LİSTESİ Hane başına 600-900-2.500 TL ödeme! Yardım miktarları güncellendi! Doğalgaz, elektrik tüketim, barınma desteği ve Diğer Sosyal Yardımlar Ödeme Tutarları…

Kabine Toplantısı sonrasında Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından sosyal yardımlara yönelik yeni açıklamalar geldi. Aile Destek Programında destek miktarı 40 milyar TL’ye kadar yükseltildi. Bir çok sosyal yardımda miktar yükselirken, başvuru şartları kolaylaştırıldı. Diğer yandan yardım ödemelerinde kapsam genişletildi. Peki sosyal destek yardımlarında yeni tutarlar ve yararlanma koşulları neler? Sosyal yardım ödemelerinden kimler, nasıl yararlanacak?

Hane başına 600-900-2.500 TL ödeme. Yardım miktarları güncellendi. Kabine Toplantısı sonrasında Başkan Recep Tayyip Erdoğan, sosyal yardımlar için önemli açıklamalarda bulundu. Pek çok sosyal yardım programında tutarlar artırıldı, yararlanmak kolaylaştırıldı, kapsam genişletildi. Program kapsamındaki vatandaşların bireysel ihtiyaçları için faydalandıkları yardımların artık hane geliri hesabına dahil edilmeyeceği de belirtildi. Peki, sosyal yardım ödemelerinden kimler yararlanabilir? Sosyal yardım ödemeleri ne kadar oldu?.

* HANELERE AYDA 600 TL: Aile Destek Programı ile ihtiyaç sahibi hanelere 12 ay boyunca aylık 600 liraya varan nakdi destek sağlanıyor. Hane içinde kişi başına düşen aylık geliri 450 lira ve altı olanlara 600, 450 lira ile 911,15 lira arasında olanlara 550, 911,15 ile 1.372,30 lira arasında olanlara 500, 1.372,30 lira ile 1.833,45 lira arasında olanlara 450 lira aylık ödeme yapılıyor. Programın kapsamı genişletilirken, bütçesi de 40 milyar liraya yükseltildi..

DOĞALGAZ DESTEĞİ: Şubat’ta başlayan ve ilk ödemeler kapsamında 311 bin hanenin yararlandığı doğalgaz desteğinde tutar hane başına 900 ile 2 bin 500 lira aralığına yükseltildi. Doğalgaz desteği alma hakkı olup da kronik hastası veya yaşam destek cihazı bulunan hanelere yapılan ödemeye yüzde 5 ilave ediliyor. e-Devlet üzerinden başvuruda bulunan, kullanımda olan mesken türünde adına kayıtlı ön ödemeli ya da faturalı sayaca bağlı doğalgaz aboneliği bulunan ihtiyaç sahibi haneler destekten yararlanıyor. Kiracılar da destek kapsamına alındı..

* ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ: Düzenli sosyal yardımlardan yararlanan ihtiyaç sahibi ailelere elektrik desteği sağlanıyor. Artık Türkiye Aile Desteği Programı’na dahil olan haneler de bu destekten yararlanabiliyor. Bu program kapsamında 1-2 kişilik hanelere aylık 75 KWH, 3 kişilik hanelere aylık 100 KWH, 4 kişilik hanelere aylık 125 KWH, 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 KWH karşılığı tutarınca nakdi destek veriliyor..

DUL KADINA 1.000 TL: Eşi vefat eden, maddi açıdan dezavantajlı durumdaki kadınlara ödenen destek 500 liradan 1.000 liraya çıktı. Ödeme her ay için hesaplanıp 2 ayda bir yapılıyor. Hane içinde sosyal güvencesi olan birey bulunmayan, ihtiyaç sahibi olan ve eşini kaybetmiş kadınlar bu destekten yararlanıyor..

* İKİZ ÇOCUĞA 800 TL: ‘Çoklu Doğum Yardımı Programı’ kapsamında muhtaç olduğu tespit edilen ailelere çocuk başına yapılan aylık ödeme de 215 liradan 400 liraya yükseltildi. 0-2 yaş aralığında çocukların bulunduğu hanelere yönelik ödeme her ay için hesaplanıp 2 ayda bir yapılıyor. Anne veya anne adına baba ya da kanuni temsilci bu destek için başvurabiliyor. Hane içinde kişi başına düşen gelirin 1.833,45 liradan (net asgari ücretin 1/3’ünden) az olması gerekiyor..

İKİZ ÇOCUĞA 800 TL: ‘Çoklu Doğum Yardımı Programı’ kapsamında muhtaç olduğu tespit edilen ailelere çocuk başına yapılan aylık ödeme de 215 liradan 400 liraya yükseltildi. 0-2 yaş aralığında çocukların bulunduğu hanelere yönelik ödeme her ay için hesaplanıp 2 ayda bir yapılıyor. Anne veya anne adına baba ya da kanuni temsilci bu destek için başvurabiliyor. Hane içinde kişi başına düşen gelirin 1.833,45 liradan (net asgari ücretin 1/3’ünden) az olması gerekiyor..

ÖKSÜZE-YETİME 600 TL: İhtiyaç sahibi olan, annesi, babası veya her ikisi de vefat eden çocuklar için nakdi destek sağlanıyor. 18 yaş altı öksüz veya yetim çocuklara yönelik bu destekte tutar aylık 300 liradan 600 liraya çıktı. Bu ödeme de aylık hesaplanıp 2 ayda bir veriliyor. Anne vefat etmiş ise baba, baba vefat etmiş ise anne, her ikisi de vefat etmiş ise çocuğa bakan kişi başvuru yapıyor..

* DOKTORA GİDENE DESTEK: Anne adaylarının ve çocukların sağlık kontrolüne gitmeleri şartıyla Şartlı Sağlık Yardımı veriliyor. Yeni tutarlara göre, gebelik döneminde aylık 200, çocuk için aylık 100, doğumun hastanede yapılması halinde bir seferlik 500, lohusalık için doğumu takip eden ilk 2 ay süresince aylık 300 lira veriliyor. Ödemeler her ay için hesaplanıp 2 ayda bir yapılıyor..

* DOKTORA GİDENE DESTEK: Anne adaylarının ve çocukların sağlık kontrolüne gitmeleri şartıyla Şartlı Sağlık Yardımı veriliyor. Yeni tutarlara göre, gebelik döneminde aylık 200, çocuk için aylık 100, doğumun hastanede yapılması halinde bir seferlik 500, lohusalık için doğumu takip eden ilk 2 ay süresince aylık 300 lira veriliyor. Ödemeler her ay için hesaplanıp 2 ayda bir yapılıyor..

BARINMA DESTEĞİ: Eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara barınma desteği sağlanıyor. Ev onarımlarında verilen destek 25 bin liradan 75 bin liraya, prefabrik ev yapımlarında yapılan yardım 40 bin liradan 150 bin liradan, betonarme ev yapımlarında ödenen destek ise 70 bin liradan 200 bin liraya çıktı..

* ASKER AİLESİNE 800 TL: ‘Muhtaç Asker Ailesi Yardımı Programı’ kapsamında vatani görevini yerine getirmekte olan askerlerin sosyal güvencesi olmayan ve ihtiyaç sahibi olan ailelerine askerlik görevi süresince aylık 800 lira ödeniyor. Bu ödeme de her ay için hesaplanıp 2 ayda bir veriliyor. Askere giden kişi evli ise eşi, bekar ise anne ya da babası başvuru yapabiliyor..

* ASKER ÇOCUĞUNA 350 TL: ‘Muhtaç Asker Çocuğu Yardım Programı’ kapsamında da aylık 350 lira nakdi ödeme veriliyor. Bu ödeme de her ay için hesaplanıp 2 ayda bir yatırılıyor..

* ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI: İhtiyaç sahibi ailelere çocuklarının eğitime devam etmeleri şartıyla ödeme yapılıyor. İlköğretim erkek öğrenci için aylık 90, kız öğrenci için aylık 100, ortaöğretim erkek öğrenci için aylık 130, kız öğrenci için aylık 150 lira ödeniyor..

* SOSYAL VE EKONOMİK DESTEK: Ailelere çocuklarının yanında bakımına imkan sağlanması amacıyla Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) veriliyor. Okul öncesi için ödeme 1.584,61, ilköğretimde okuyan çocuk için 2.376,92, ortaöğretimde okuyan çocuk için 2.535,38, yükseköğrenimde okuyan çocuk için 2.852,31 lira. Ortaöğrenim seviyesinde olup okula devam etmeyenler için 1.584,61, kurum bakımından ayrılan gençler için ödeme de 1.267,69 lira..

* HASTAYA NAKDİ DESTEK: Tüberküloz veya SSPE hastalarına 3.336,03 lira düzenli nakdi yardım yapılıyor. Ayrıca tüberküloz hastaları için ilave aylık 600 lira bakım yardım ödemesi var. Bir başka program kapsamında verilen hafif Silikozis aylığı (%15-%34) 2.650,59, orta Silikozis aylığı (% 35-% 54) 3.029,25, ağır Silikozis aylığı (% 55 ve üzeri) 3.375,44 lira….

.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Benzer İçerikler

Diğer Güncel

İşte Kaymakamlıkların Verdiği Tüm Maddi Destekler! Siz de Bunlara Başvurup 6000 Lira Alabilirsiniz

single-image

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlayan kaymakamlıklar, farklı kalemlerde 6000 liraya varan maddi destek sağlayacağını açıkladı.

deste

Sosyal devlet anlayışını sağlamaya çabalayan kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli alanlarda maddi yardım veriyor. Sosyal yardım kapsamı altında; gıda, eğitim, barınma, sağlık, yakacak ve giyecek ürün desteği gibi maddi destekler ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletiliyor. Ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan yardıma muhtaç ailelere, tüm kaymakamlıklar tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çeşitli yardımlar yapılıyor. Halk arasında kaymakamlık yardımları olarak bilinen bu yardımlara başvurmak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. 6000 lirayı aşan bu yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanabiliyor.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilsin diye kaymakamlıklar tarafından çok sayıda sosyal yardım verilmektedir. İhtiyaca yönelik…

Daha Fazla Görüntüle
Diğer Güncel

Kaymakamlık Yardımına Başvuru Yapma 2022

single-image

Her yıl ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan yardımla ilgili vatandaşlar merak içindedir. Makalemizde 2022 yılı için Kaymakamlık yardımıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Yardıma ihtiyacı olan aileler ve kişiler için Kaymakamlık yardım yapmakta ve insanlarda bu konu için nasıl başvuru yapılacağı konusunda araştırmalara yapmaktadır. Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu için kişinin şahsen gidip başvuru oluşturması gerekmektedir. Eğer evliyseniz eşlerden yalnızca birinin başvuru yapması yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında size verilen formun eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. Kaymakamlık yardım formu her kaymakamlık için farklılık gösterse de genel olarak kolay şekilde doldurularak başvurunuz alınmaktadır. Kaymakamlığa bırakılan bu başvuru formu sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı diğer işlemleri ve incelemeleri yapmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımları, şartlı sağlık yardımları, dul maaşı, yaşlılık maaşı, engelli maaşı, öksüz – yetim maaşı, asker yakın aylığı, kömür yardımı, elektrik yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi yardımların tümü kaymakamlık yardımları nelerdir? Sorusunun yanıtıdır….

Daha Fazla Görüntüle
Tüm Hakları Saklıdır... Copright 2022 | Sare Web Tasarım