single-image

Belediye Sosyal Yardımı Nedir?

Ülkemiz içerisinde bulunan yoksul ve dar gelirli vatandaşlar için belediyeler tarafından yapılan nakdi yardımlara belediye sosyal yardımları ve para yardımları denmektedir. Bu yardımlar geçim konusunda sıkıntılar yaşayan vatandaşlara destek sağlamak için yapılmakta olup belediyeler tarafından gerekli ödemeler ve yardımlar sağlanmaktadır. Pandemi dönemi içerisinde de ekonomik sıkıntılar yaşayan ve geçim konusunda ihtiyaçlarını karşılayamayan ailelere yardım sağlanmaktadır.

Sosyal Yardım Haberleri

Belediyelerin sosyal yardımları içerisinde neler vardır?

Genellikle belediyeler tarafından destek sağlanan sosyal yardımlar içerisinde gıda yardımı, para yardımı, eşya yardımı, giysi yardımı gibi ihtiyaç karşılama durumları bulunmaktadır.
Geliri dar ve yoksul vatandaşlar için sağlanan sosyal yardımlarda, kişiler nüfus üzerinde bağlı oldukları büyükşehir belediyelerinden ya da ilçe belediyelerinden doldurulması istenilen sosyal yardım formunu alıp doldurarak ya da birçok belediyenin desteğine izin verdiği resmi internet siteleri üzerinden başvuruları tamamlayarak gıda yardımı, para yardımı, giysi yardımı, eşya yardımı gibi çeşitli yardımlara başvurabilir ve destek alabilirler.

Belediye para yardımları ne kadardır?
Belediyeler tarafından muhtaç, dar gelirli ve yoksul ailelere yapılan nakit para yardımları; ailenin yoksulluk ve gelir seviyesine, aile üye sayısına ve yükümlülüklerine, başvuran kişinin sigortasının olup olmamasına, düzenli gelirinin kontrol edilmesine göre değişmektedir.
Gelir seviyesi ve muhtaçlık durumu göz önünde bulundurularak yardım yapılan vatandaşların alacağı para yardımı ücreti yukarıda belirtilen durumlara göre değişmektedir.
Yoksulluk için başvurular dışında trafik kazaları, yangın, sel baskını gibi birçok doğal afet ve beklenmedik kaza durumlarında da belediyeler tarafından muhtaç durumda kalan vatandaşlara destek sağlanabilmektedir. Yapılacak yardım ücretleri yine belediyeler tarafından kişilerin durumları araştırılarak belirlenmektedir.

Belediye yardımlarına nasıl başvuru yapılır?
Belediyelerden gıda, giysi, para yardımı gibi yardımları almak için yardıma ihtiyacı olan kişi ya da kişilerin bizzat başvuru yapması ve formu birinci elden doldurarak belediyelere teslim etmesi gerekmektedir.
Bazı belediyeler tarafından bu yardımlar için başvurular resmi internet siteleri üzerinden de alınabilmektedir. İkametgâh adresinizin bağlı bulunduğu belediyelerin online başvuru alıp almadığını kontrol etmek için belediyenin resmi internet sitesine girerek başvuru koşullarını ve şartlarını kontrol edebilirsiniz. Kontrolleri sağladıktan sonra eğer belediyenin web sitesi üzerinden yardım başvurusu imkânı var ise sitedeki yönlendirme linklerinden ya da e-devlet üzerinden kimlik bilgilerinizle ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak başvuru yapabilirsiniz.

Sosyal Yardım Haberleri

Belediye yardımına başvuru yaptıktan sonra sonuç sorgulaması nasıl yapılır?
Türkiye’de başvurduğunuz genel olarak tüm belediyeler yardım başvurusunda bulunan ailelerin başvurularını olumlu ya da olumsuz olarak genellikle 3-4 hafta içerisinde yanıtlamaktadır.
Başvuru yapan kişilerin başvuru formlarında belirttikleri bilgiler ve paylaştıkları bilgilerin onaylana bilirliği kontrol edildikten ve gerekli belgeler incelendikten sonra belediyeler yardıma ihtiyacı olan aileleri tespit etmekte ve gerekli yardım başvurularını değerlendirip sonuçlandırmaktadır.
Başvurunuzun sonuçlandırılması kontrollerini çeşitli birkaç platformdan sağlayabilirsiniz.
E-devlet e-Belediye Bilgi Sistemi Sosyal Yardım Talebi ve Sorgulama bölümünden,
ALO 153 Beyaz Masa’dan,
Başvuru yaptığınız belediyelerinin internet sitelerinde bulunan iletişim bilgilerinden sorgulama yaparak sonuçları kontrol edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Benzer İçerikler

Diğer Güncel

İşte Kaymakamlıkların Verdiği Tüm Maddi Destekler! Siz de Bunlara Başvurup 6000 Lira Alabilirsiniz

single-image

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlayan kaymakamlıklar, farklı kalemlerde 6000 liraya varan maddi destek sağlayacağını açıkladı.

deste

Sosyal devlet anlayışını sağlamaya çabalayan kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli alanlarda maddi yardım veriyor. Sosyal yardım kapsamı altında; gıda, eğitim, barınma, sağlık, yakacak ve giyecek ürün desteği gibi maddi destekler ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletiliyor. Ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan yardıma muhtaç ailelere, tüm kaymakamlıklar tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çeşitli yardımlar yapılıyor. Halk arasında kaymakamlık yardımları olarak bilinen bu yardımlara başvurmak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. 6000 lirayı aşan bu yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanabiliyor.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilsin diye kaymakamlıklar tarafından çok sayıda sosyal yardım verilmektedir. İhtiyaca yönelik…

Daha Fazla Görüntüle
Diğer Güncel

Kaymakamlık Yardımına Başvuru Yapma 2022

single-image

Her yıl ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan yardımla ilgili vatandaşlar merak içindedir. Makalemizde 2022 yılı için Kaymakamlık yardımıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Yardıma ihtiyacı olan aileler ve kişiler için Kaymakamlık yardım yapmakta ve insanlarda bu konu için nasıl başvuru yapılacağı konusunda araştırmalara yapmaktadır. Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu için kişinin şahsen gidip başvuru oluşturması gerekmektedir. Eğer evliyseniz eşlerden yalnızca birinin başvuru yapması yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında size verilen formun eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. Kaymakamlık yardım formu her kaymakamlık için farklılık gösterse de genel olarak kolay şekilde doldurularak başvurunuz alınmaktadır. Kaymakamlığa bırakılan bu başvuru formu sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı diğer işlemleri ve incelemeleri yapmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımları, şartlı sağlık yardımları, dul maaşı, yaşlılık maaşı, engelli maaşı, öksüz – yetim maaşı, asker yakın aylığı, kömür yardımı, elektrik yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi yardımların tümü kaymakamlık yardımları nelerdir? Sorusunun yanıtıdır….

Daha Fazla Görüntüle
Tüm Hakları Saklıdır... Copright 2022 | Sare Web Tasarım