single-image

Bilmediğimiz Haklarımız

Günlük hayatın yoğunluğu sırasında bazı vatandaşlar, haklarının tam olarak ne olduğunu öğrenememektedir. Oysaki hem iş hayatında hem de günlük yaşamda pek çok ayrıntılı bilmediğimiz hak, yani vatandaşlık hakları bulunmaktadır. Peki gözden kaçan bu bilmediğimiz haklar nelerdir?

Sosyal Yardım Haberleri

Bunlara bakacak olduğunuzda şunlar karşınıza çıkar;


Maaşların ödenmemesi veya geç ödenmesi çalışanların hakkının çalınması anlamına gelmektedir. İşverenlerin, çalışan maaşlarını kesinlikle gününde ve tam fiyatında yatırması gerekmektedir. Aksi takdirde bu durum şikâyet edilmeli ve çalışan vatandaşlar hakkını aramalıdır.
Çalışanlar asla yıl dolmadan işten çıkarılamaz. Böyle bir durum büyük bir haksızlığa neden olmaktadır. Bazı işverenler tazminat vermemek için çalışanları yıl dolmadan çıkarmak istiyor ancak bu durum yasalara uymamaktadır. Eğer böyle bir durum yaşanırsa mutlaka ihbar edilmelidir.
Bazı işverenler, çalışanların çalışma süresi 11. aya geldiğinde tazminat ödememek için işçiyi çıkarıp yeniden ilk aydan başlatıyor. Bu tazminat sıfırlama durumu işçinin hakkının verilmemesine yol açıyor. Böyle bir durumda kesinlikle ihbarda bulunulmalıdır ve gereken işlemler yapılmalıdır.
Her işçinin kıdemine göre bir izin hakkı bulunmaktadır. Lakin işveren bu izin haklarını kısaltıyor, olması gereken izin koşullarını sağlamıyor ise şikâyet edilmelidir. Çünkü işverenin çalışanına izin kullandırmıyorum demek gibi bir hakkı asla bulunmamaktadır. Çalışanlar, yasalara uygun bir şekilde izne ayrılabilmektedir.

Sosyal Yardım Haberleri

Çalışan herkesin mutlaka sigortası yapılmalıdır.


Buna deneme süresi de dahildir. Çalışana deneme süresinde sigorta yapılmalı ve bu şekilde çalıştırılmalıdır. Eğer işveren, çalışana sigorta yapmaz ise SGK’ya bildirilmelidir.
Bazı iş yerlerinde çalışanların gerçekten aldığı ücret yansıtılmaz ve asgari ücret aldığı gösterilir. Kalan maaş miktarı ise elden ödenmektedir. Bu olay devletten para kaçırıldığını ve çalışanın geleceğinden çalındığını göstermektedir. Eğer çalışan böyle bir duruma maruz kalmış ise kesinlikle bildirmesi gerekir. Bu sayede gereken işlemler uygulanmaktadır.
Bir çalışan haftada 45 saat çalıştırılmalıdır. 45 saatten fazla çalışma süresi için ek bir ücret ödenmesi gerekir. İşverenin bu mesai ücretini ödememesi gibi bir hakkı bulunmaz. Mesai saati ücretlerinin ödenmemesi durumunda gerekli kurumlara şikâyette bulunulmalıdır.
Eğer çalıştığınız yerde yukarıda bahsedilen ve bilmediğiniz haklarınızdan olan, ancak bilmediğiniz için hak olarak iddiada bulunamadığınız durumlardan biri uygulanıyor ise haklarınızı arayarak uyarıda bulunmanız gerekir. Eğer hala uygulanmaz ise yetkili bir kuruma başvurmalısınız.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Benzer İçerikler

Diğer Güncel

İşte Kaymakamlıkların Verdiği Tüm Maddi Destekler! Siz de Bunlara Başvurup 6000 Lira Alabilirsiniz

single-image

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlayan kaymakamlıklar, farklı kalemlerde 6000 liraya varan maddi destek sağlayacağını açıkladı.

deste

Sosyal devlet anlayışını sağlamaya çabalayan kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli alanlarda maddi yardım veriyor. Sosyal yardım kapsamı altında; gıda, eğitim, barınma, sağlık, yakacak ve giyecek ürün desteği gibi maddi destekler ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletiliyor. Ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan yardıma muhtaç ailelere, tüm kaymakamlıklar tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çeşitli yardımlar yapılıyor. Halk arasında kaymakamlık yardımları olarak bilinen bu yardımlara başvurmak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. 6000 lirayı aşan bu yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanabiliyor.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilsin diye kaymakamlıklar tarafından çok sayıda sosyal yardım verilmektedir. İhtiyaca yönelik…

Daha Fazla Görüntüle
Diğer Güncel

Kaymakamlık Yardımına Başvuru Yapma 2022

single-image

Her yıl ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan yardımla ilgili vatandaşlar merak içindedir. Makalemizde 2022 yılı için Kaymakamlık yardımıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Yardıma ihtiyacı olan aileler ve kişiler için Kaymakamlık yardım yapmakta ve insanlarda bu konu için nasıl başvuru yapılacağı konusunda araştırmalara yapmaktadır. Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu için kişinin şahsen gidip başvuru oluşturması gerekmektedir. Eğer evliyseniz eşlerden yalnızca birinin başvuru yapması yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında size verilen formun eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. Kaymakamlık yardım formu her kaymakamlık için farklılık gösterse de genel olarak kolay şekilde doldurularak başvurunuz alınmaktadır. Kaymakamlığa bırakılan bu başvuru formu sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı diğer işlemleri ve incelemeleri yapmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımları, şartlı sağlık yardımları, dul maaşı, yaşlılık maaşı, engelli maaşı, öksüz – yetim maaşı, asker yakın aylığı, kömür yardımı, elektrik yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi yardımların tümü kaymakamlık yardımları nelerdir? Sorusunun yanıtıdır….

Daha Fazla Görüntüle
Tüm Hakları Saklıdır... Copright 2022 | Sare Web Tasarım