single-image

Çalışan Kadın Hakları

Çalışma hayatında pek çok kadın emekçi bulunmaktadır. Bu nedenle kadınların ayrımcılığa uğramaması için gayret edilir ve bu bağlamda çalışan kadın hakları devreye girmektedir. Verilmesi gereken bazı çalışan kadın hakları bulunur. Çalışan kadınlar için doğum izninden emzirmeye kadar birçok çeşitli hak bulunmaktadır. Çalışan kadın hakları, iş hayatında özellikle dikkat edilen konulardan biridir.

Sosyal Yardım Haberleri

Bunlara genel bir örnek verilecek olursa kadın çalışanların maaşlarının eşit bir şekilde verilmesi gerekir. Peki bu örnek dışında neler bulunur?

Gebe kadınlar gece çalıştırılamaz.
Kadınlara iş hayatında eşit ve ayrımcılık yapılmadan davranılmalıdır.
Evlenen kadına kıdem tazminatı verilmesi gerekir.
Doğum sonrasında kadın çalışanlar için kısmi çalışma hakkı.
Yer altında ve su altında çalıştırılma yasağı.
Doğum yapan kadına 6 aya kadar ücretsiz izin verilmelidir.
Yeni doğum yapan kadın çalışanlara, bebeklerini emzirmeleri için her gün belirli bir süre tanınmalıdır.
Kadın çalışan doğum yaparsa geçici iş görmezlik hakkı verilmelidir.
Eğer kadın çalışan hamile ise düzenli aralıklar ile doktor kontrollerine gitmesine izin verilmelidir.

Sosyal Yardım Haberleri

İş Hayatında Kadınların Hakları

Eğer işveren, kadın çalışanlara ayrımcılık yaparsa ve bu tespit edilirse belli bir cezaya çarptırılır ve bu cezaların kontrolü için iş hayatında yer alan kadınların hakları için bulunan hakların uygulanması devreye girmektedir. Haftalık toplam çalışma süresi 45 saattir. Ancak iş hayatındaki kadın, bu süreden daha uzun çalıştırılırsa ek ücret verilmelidir. Daha fazla saat çalıştırılması için kesinlikle iş hayatında yer alan kadın çalışandan onay alınmalıdır. Bununla birlikte bir yıl için ek süre iki yüz yetmiş saatten fazla olmamalıdır.


Mutlaka sağlık muayeneleri 6 ayda bir yapılmalıdır. Gece vardiyasında çalıştırılmak istenen kadınlar, sağlık muayenesinden geçmelidir. Iş hayatında yer alan kadınların hakları arasında sağlık muayenesinden geçebilecek sağlıkta olmayan kadınların gece vardiyasından muaf olma talebi hakkı mevcuttur. Bu sayede gece çalışmaya uygun olup olmadığı anlaşılır. Ayrıca iş hayatında kadınların hakkı maddeleri ve içerikleri kapsamında, kadınlar gece vardiyasında asla 7,5 saatten fazla çalıştırılamaz.


Yeni doğum yapan kadınlara verilen süt izni, insafa kalmadan kesin ve net bir şekilde verilmelidir. Kadın çalışanların doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta izin hakları bulunmaktadır. Bununla birlikte eğer kadın çalışan çoğul bir doğum gerçekleştirecekse bu sürelere ayrıca hafta daha eklenebilmektedir. Bir işveren bu hakları kabul etmez ise kendisi uyarılmakta veya ceza verilmektedir. Kadın çalışanların kesinlikle kanunlara uygun bir şekilde çalıştırılması gerekmektedir.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Benzer İçerikler

Diğer Güncel

İşte Kaymakamlıkların Verdiği Tüm Maddi Destekler! Siz de Bunlara Başvurup 6000 Lira Alabilirsiniz

single-image

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlayan kaymakamlıklar, farklı kalemlerde 6000 liraya varan maddi destek sağlayacağını açıkladı.

deste

Sosyal devlet anlayışını sağlamaya çabalayan kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli alanlarda maddi yardım veriyor. Sosyal yardım kapsamı altında; gıda, eğitim, barınma, sağlık, yakacak ve giyecek ürün desteği gibi maddi destekler ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletiliyor. Ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan yardıma muhtaç ailelere, tüm kaymakamlıklar tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çeşitli yardımlar yapılıyor. Halk arasında kaymakamlık yardımları olarak bilinen bu yardımlara başvurmak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. 6000 lirayı aşan bu yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanabiliyor.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilsin diye kaymakamlıklar tarafından çok sayıda sosyal yardım verilmektedir. İhtiyaca yönelik…

Daha Fazla Görüntüle
Diğer Güncel

Kaymakamlık Yardımına Başvuru Yapma 2022

single-image

Her yıl ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan yardımla ilgili vatandaşlar merak içindedir. Makalemizde 2022 yılı için Kaymakamlık yardımıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Yardıma ihtiyacı olan aileler ve kişiler için Kaymakamlık yardım yapmakta ve insanlarda bu konu için nasıl başvuru yapılacağı konusunda araştırmalara yapmaktadır. Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu için kişinin şahsen gidip başvuru oluşturması gerekmektedir. Eğer evliyseniz eşlerden yalnızca birinin başvuru yapması yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında size verilen formun eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. Kaymakamlık yardım formu her kaymakamlık için farklılık gösterse de genel olarak kolay şekilde doldurularak başvurunuz alınmaktadır. Kaymakamlığa bırakılan bu başvuru formu sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı diğer işlemleri ve incelemeleri yapmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımları, şartlı sağlık yardımları, dul maaşı, yaşlılık maaşı, engelli maaşı, öksüz – yetim maaşı, asker yakın aylığı, kömür yardımı, elektrik yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi yardımların tümü kaymakamlık yardımları nelerdir? Sorusunun yanıtıdır….

Daha Fazla Görüntüle
Tüm Hakları Saklıdır... Copright 2022 | Sare Web Tasarım