single-image

Çocuk Süt Parası ve Doğum Parası Desteği Ne Kadar?

Çocuk süt parası ya da doğum parası konularında merak edilmekte olan birçok soru ve öğrenmek istedikleriniz makalemizde sizlere aktarılacaktır. Çocuk süt parası ve doğum parası destekleri ne kadar? Nereden alınır?

Doğum Parası Şartları Nelerdir?

Doğum parasından faydalanmak isteyen hamile kadının doğumunu özel ya da devlet hastanesinde gerçekleşmiş olması gerekir. Doğan bebeğin canlı ya da ölü olarak dünyaya gelmiş olması fark etmeden bu tek seferlik olan yardım verilmektedir. Ailede herhangi bir sosyal güvencenin bulunamaması gerekmektedir. Doğum gerçekleştikten en geç 1 ay içinde başvurulması gerekmektedir. Doğum parası şartları bu şekilde belirtilmekte ve bu parayı almak isteyenlerin bu koşulları gerçekleştirmesi gerekmektedir.

destek-odeme-ne-kadar.jpg

Doğum Yardımı Ne Kadar?

Tek sefere mahsus olacak şekilde ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üç ve daha sonrası çocuklar için 600 TL olarak verilmektedir.

Süt Parası Yardımı Nedir?

Süt parası yardımını SSK ya da emekli sandığına bağlı bulunan anne ya da baba alabilmektedir. Burada anne ya da babanın SSK’lı veya Bağkurlu olması fark etmemektedir. Eğer durumdan önce anne ya da babanın sosyal güvencesi kalmamışsa bazı şartlar aranır. Süt parası almak isteyen annelerin SGK’lı ya da Bağkurlu olmasıyla SGK’ye başvurmaları yeterli olmaktadır. Süt parası kimlere verilir? Sorusunun yanıtı ise yalnızca sosyal güvencesi olan annelere değil kendisinin sosyal sigortası bulunmasa bile eşi sigortalı olan anneler bu yardımdan faydalanabilmektedir. 657’ye tabi olan memurlar bu yardımdan faydalanamamaktadır. GSS borcunun bulunmaması gerekmektedir.

Doğum Yardımı Nereye Yatar?

Kendi çalıştığı kurumdan doğum parsını alamayacak kişilere ödemeleri PTT aracılığıyla yapılmaktadır. Ödemeler başvurunun doğum yardımı sistemine girilmesi durumunda hak sahiplerine verilmektedir.

ocuk-para-odemesi.jpg

Süt Parası Nasıl Alınır?

Anne doğum yaptıktan sonra doğum sisteme düşmekte ve düşer düşmez de süt parasının verilmesi üzerine karar çıkarılmaktadır. Annenin anlaşmalı olduğu bir banka hesabı varsa para direkt oraya yatırılmaktadır. Eğer yoksa Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilip başvuru yapılması gerekebilir. Süt parası nasıl alınır? Sorusu için u belirtilenler dikkate alınmaktadır. Ardından 15 gün içinde durumun sonuçlanması beklenmektedir.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Benzer İçerikler

Diğer Güncel

İşte Kaymakamlıkların Verdiği Tüm Maddi Destekler! Siz de Bunlara Başvurup 6000 Lira Alabilirsiniz

single-image

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlayan kaymakamlıklar, farklı kalemlerde 6000 liraya varan maddi destek sağlayacağını açıkladı.

deste

Sosyal devlet anlayışını sağlamaya çabalayan kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli alanlarda maddi yardım veriyor. Sosyal yardım kapsamı altında; gıda, eğitim, barınma, sağlık, yakacak ve giyecek ürün desteği gibi maddi destekler ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletiliyor. Ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan yardıma muhtaç ailelere, tüm kaymakamlıklar tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çeşitli yardımlar yapılıyor. Halk arasında kaymakamlık yardımları olarak bilinen bu yardımlara başvurmak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. 6000 lirayı aşan bu yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanabiliyor.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilsin diye kaymakamlıklar tarafından çok sayıda sosyal yardım verilmektedir. İhtiyaca yönelik…

Daha Fazla Görüntüle
Diğer Güncel

Kaymakamlık Yardımına Başvuru Yapma 2022

single-image

Her yıl ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan yardımla ilgili vatandaşlar merak içindedir. Makalemizde 2022 yılı için Kaymakamlık yardımıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Yardıma ihtiyacı olan aileler ve kişiler için Kaymakamlık yardım yapmakta ve insanlarda bu konu için nasıl başvuru yapılacağı konusunda araştırmalara yapmaktadır. Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu için kişinin şahsen gidip başvuru oluşturması gerekmektedir. Eğer evliyseniz eşlerden yalnızca birinin başvuru yapması yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında size verilen formun eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. Kaymakamlık yardım formu her kaymakamlık için farklılık gösterse de genel olarak kolay şekilde doldurularak başvurunuz alınmaktadır. Kaymakamlığa bırakılan bu başvuru formu sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı diğer işlemleri ve incelemeleri yapmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımları, şartlı sağlık yardımları, dul maaşı, yaşlılık maaşı, engelli maaşı, öksüz – yetim maaşı, asker yakın aylığı, kömür yardımı, elektrik yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi yardımların tümü kaymakamlık yardımları nelerdir? Sorusunun yanıtıdır….

Daha Fazla Görüntüle
Tüm Hakları Saklıdır... Copright 2022 | Sare Web Tasarım