single-image

Doğum Yardımı

Anne ve babanın Türk vatandaşı olması ya da mavi kart sahibi olması dahilinde 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen tüm canlı doğumlar için verilen doğum yardım parası kişilere tanınan bir haktır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezleri bu yardım ile ilgilenen birimlerdir. Yurtdışında yaşayan vatandaşların başvuruları ise Büyükelçilik ve Konsolosluklarca alınmaktadır.

Sosyal Yardım Haberleri

Doğum Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?


Bu yardımdan yararlanmak için çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işlemi yapıldıktan sonra “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin” eksiksiz olarak doldurulması ve imzalanmasının ardından birimlere verilmesi zorunludur. Çalışan bireylerin ise çalıştığı kurumlara başvuru yapması gerekmektedir.


Doğum Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?
Doğum yardım başvurusu yapmak isteyen kişiler bakanlıklardan bilgi alabilmektedirler. Diğer yandan anne ev hanımı ise yine de yardım alabilmektedir. Eşin çalışma durumu yeterlidir ve dolayısıyla baba memur ise çalıştığı duruma başvuru yapması da geçerlidir.


Doğum Yardımı Ödemeleri Nasıl Yapılmaktadır?
Doğum Yardımı ödemeleri yapılan başvurunun Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay içerisinde açıklanmakta olup hak sahibine PTT şubelerinden çekebilme hakkı verilmektedir. Doğum yardımı ödemesi tek seferlik bir ödeme olup tekrar eden bir süreç değildir. Yardımı almaya hak kazanan kişiler TC kimlik numaraları ile PTT şubelerinden alabilirsiniz. 1 sene içerisinde yatırılan tutarın çekilmesi gerekmektedir. Aksi halde teslim alınmayan ücretler iade olmaktadır.

Sosyal Yardım Haberleri

Doğum Yardımı Ödemesi Ne Kadar Yapılmaktadır?


Doğum yardım ödemesi değişmekte olup birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL ödemesi yapılmaktadır. Kamu işçilerine ise sözleşmeleri gereği, kurumlarından aldıkları doğum yardımı tutarı ile yukarıda bahsedilen tutarlar arasındaki fark ödenir. Kurumlarından aldıkları ödeme daha fazla ise Doğum Yardımı ödemesi yapılmamaktadır.
Hamile olan kişinin yardım başvurusu talebi kabul edilmemektedir. Çünkü doğum ödemesi canlı doğumlar sonrası geçerlidir. Dolayısıyla canlı doğum sonrası hak kazanan aile ilgili nüfus müdürlüğünden çocuğunuzun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işleminin yapılmasının ardından başvuru yapılabilmektedir. Ayrıca annenin vefat etmesi durumunda ise yardı kesilmez ve babanın sağ olması durumunda doğum yardım ödemesi babaya verilmektedir.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Diğer Güncel

İşte Kaymakamlıkların Verdiği Tüm Maddi Destekler! Siz de Bunlara Başvurup 6000 Lira Alabilirsiniz

single-image

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlayan kaymakamlıklar, farklı kalemlerde 6000 liraya varan maddi destek sağlayacağını açıkladı.

deste

Sosyal devlet anlayışını sağlamaya çabalayan kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli alanlarda maddi yardım veriyor. Sosyal yardım kapsamı altında; gıda, eğitim, barınma, sağlık, yakacak ve giyecek ürün desteği gibi maddi destekler ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletiliyor. Ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan yardıma muhtaç ailelere, tüm kaymakamlıklar tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çeşitli yardımlar yapılıyor. Halk arasında kaymakamlık yardımları olarak bilinen bu yardımlara başvurmak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. 6000 lirayı aşan bu yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanabiliyor.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilsin diye kaymakamlıklar tarafından çok sayıda sosyal yardım verilmektedir. İhtiyaca yönelik…

Daha Fazla Görüntüle
Diğer Güncel

Kaymakamlık Yardımına Başvuru Yapma 2022

single-image

Her yıl ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan yardımla ilgili vatandaşlar merak içindedir. Makalemizde 2022 yılı için Kaymakamlık yardımıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Yardıma ihtiyacı olan aileler ve kişiler için Kaymakamlık yardım yapmakta ve insanlarda bu konu için nasıl başvuru yapılacağı konusunda araştırmalara yapmaktadır. Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu için kişinin şahsen gidip başvuru oluşturması gerekmektedir. Eğer evliyseniz eşlerden yalnızca birinin başvuru yapması yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında size verilen formun eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. Kaymakamlık yardım formu her kaymakamlık için farklılık gösterse de genel olarak kolay şekilde doldurularak başvurunuz alınmaktadır. Kaymakamlığa bırakılan bu başvuru formu sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı diğer işlemleri ve incelemeleri yapmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımları, şartlı sağlık yardımları, dul maaşı, yaşlılık maaşı, engelli maaşı, öksüz – yetim maaşı, asker yakın aylığı, kömür yardımı, elektrik yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi yardımların tümü kaymakamlık yardımları nelerdir? Sorusunun yanıtıdır….

Daha Fazla Görüntüle
Tüm Hakları Saklıdır... Copright 2022 | Sare Web Tasarım