single-image

e-Devlet hesabınızı kontrol edin, BES de binlerce liranız birikmiş olabilir!

Vatandaşların devlet hizmetinden elektronik ortamda daha hızlı faydalanmasını sağlayan e-Devlet sisteminin, çok sayıda özelliği bulunuyor. Bunlardan biri de e-Devlet’te biriken paralar… Sigortalı çalışanların zorunlu olarak dahil olduğu ve devletin ekstra katkı koyduğu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile şahıs ödemelerinde milyonlarca vatandaşın parası birikiyor. İşte e-Devlet’te biriken para ve almanın yolları..

...

1

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte birçok uygulama gibi dijital olarak hizmet veren e-Devlet, birçok devlet hizmetinin vatandaşlara elektronik ortamda verilmesini sağlıyor.

...

2

Yüz yüze yapılabilecek bir çok işlemin online e-Devlet sitesinden yapılabilirken bilinmeyen bir özelliğinin daha olduğu konuşuluyor.

...

3

Bunlardan biri sigortalı çalışanların zorunlu olarak dahil olduğu ve devletin ekstra katkı koyduğu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), diğeri ise çeşitli nedenlerden dolayı devletin yaptığı ilaç, yol parası gibi ödemeleri kapsayan şahıs ödemeleri…

...

4

BES’TE NEYİM VAR NEYİM YOK?

Sigortalı çalışan vatandaşların dahil olduğu Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile her ay maaştan belirli bir miktar kesinti gerçekleştiriliyor.

...

5

Birçok kişi bunu bilmiyor ya da unutmuş olsa da ilerleyen süreçlerde bu miktar büyük meblağlara ulaşabiliyor.

...

6

Son zamanlarda sık sık gündeme gelen e-Devlet BES bakiye sorgulama sayfasıyla zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi’nde ne kadar paranız biriktiğini öğrenebiliyorsunuz.

...

7

NASIL SORGULAMA YAPARIM?

Uygulamada paranızın olup olmadığını öğrenmek için öncelikle yapılması gereken e-Devlet sistemine giriş yapmak. Burada arama kısmına ‘takasbank’ yazarak en üstte çıkacak sekmeye tıklamak.

...

8

‘Takasbank’ta birikmiş paranız olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bakiyesi olan vatandaşlar, genellikle sigortalı çalışanlar oluyor…

...

9

PARAMI NASIL ALIRIM?

Eğer sistemde paranız varsa; sistemde gözüken sigorta şirketini arayarak sistemde yazan birikmiş paranızı alabilir ya da biriktirmeye devam edebilirsiniz.

...

10

ŞAHIS ÖDEMELERİ NEDİR?

Şahıs ödemeleri olarak vatandaşlara rapor parası, doğum parası, süt parası, yol yardımı ve cenaze yardımı yatırılıyor. Ancak bu yatırılan tutarlar belirli bir süre çekilmediği zaman devlete geri iade ediliyor.

...

11

Emekli maaşları ve emekli ikramiyeleri dışında SGK tarafından yapılan ödemeler T.C. Ziraat Bankası aracılığı ile her ayın 8 ile 14 arasında hesaplara aktarılıyor. Vatandaşlar eğer 14 gün içerisinde parayı çekmemesi durumunda ödeme tekrar Sosyal Güvenlik Kurumuna iade ediliyor.

...

12

ŞAHIS ÖDEMESİNİ NASIL ALABİLİRİM

e-Devlet sistemine girerek arama kısmına “şahıs ödemeleri” yazdıktan sonra en üstte çıkan sekmeye tıklıyoruz. Çıkan uygulamada kişinin adına yatan para var mı yok mu görebiliyor.

Eğer ödeme varsa en yakın PTT şubesine giderek temin edilebilir.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Benzer İçerikler

Diğer Güncel

İşte Kaymakamlıkların Verdiği Tüm Maddi Destekler! Siz de Bunlara Başvurup 6000 Lira Alabilirsiniz

single-image

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlayan kaymakamlıklar, farklı kalemlerde 6000 liraya varan maddi destek sağlayacağını açıkladı.

deste

Sosyal devlet anlayışını sağlamaya çabalayan kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli alanlarda maddi yardım veriyor. Sosyal yardım kapsamı altında; gıda, eğitim, barınma, sağlık, yakacak ve giyecek ürün desteği gibi maddi destekler ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletiliyor. Ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan yardıma muhtaç ailelere, tüm kaymakamlıklar tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çeşitli yardımlar yapılıyor. Halk arasında kaymakamlık yardımları olarak bilinen bu yardımlara başvurmak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. 6000 lirayı aşan bu yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanabiliyor.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilsin diye kaymakamlıklar tarafından çok sayıda sosyal yardım verilmektedir. İhtiyaca yönelik…

Daha Fazla Görüntüle
Diğer Güncel

Kaymakamlık Yardımına Başvuru Yapma 2022

single-image

Her yıl ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan yardımla ilgili vatandaşlar merak içindedir. Makalemizde 2022 yılı için Kaymakamlık yardımıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Yardıma ihtiyacı olan aileler ve kişiler için Kaymakamlık yardım yapmakta ve insanlarda bu konu için nasıl başvuru yapılacağı konusunda araştırmalara yapmaktadır. Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu için kişinin şahsen gidip başvuru oluşturması gerekmektedir. Eğer evliyseniz eşlerden yalnızca birinin başvuru yapması yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında size verilen formun eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. Kaymakamlık yardım formu her kaymakamlık için farklılık gösterse de genel olarak kolay şekilde doldurularak başvurunuz alınmaktadır. Kaymakamlığa bırakılan bu başvuru formu sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı diğer işlemleri ve incelemeleri yapmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımları, şartlı sağlık yardımları, dul maaşı, yaşlılık maaşı, engelli maaşı, öksüz – yetim maaşı, asker yakın aylığı, kömür yardımı, elektrik yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi yardımların tümü kaymakamlık yardımları nelerdir? Sorusunun yanıtıdır….

Daha Fazla Görüntüle
Tüm Hakları Saklıdır... Copright 2022 | Sare Web Tasarım