single-image

E Devlet Öğrenci Kırtasiye Yardım Başvurusu Başladı. Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

E Devlet Kırtasiye Yardım Başvurusu Başladı. Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu. E Devlet Kırtasiye Yardımı Sorgulama. E Devlet Kırtasiye Yardımı Başvuru Ekranı. E-Devlet Okul Yardımı Başvurusu. E­-Devlet Okul Yardımına Kimler Başvurabilir? E-Devlet Okul Yardımı Şartları

Eğitim-öğretim döneminin yaklaşması ile birlikte öğrencilerin kırtasiye malzemelerine olan ihtiyacı her geçen gün artmaktadır.

Ancak muhtaçlık sınırının altında yaşayan dar gelirli aileler, eğitim gören çocuklarının kırtasiye ihtiyacını karşılamakta zorlanabilir. Bu gibi durumlarda devlet kurum ve kuruluşları ailelere kırtasiye yardımında bulunmaktadır. E Devlet kırtasiye yardım başvurusu ise pek çok vatandaş tarafından merak edilir.

Dar gelirli ailelerin eğitim gören çocuklarına kırtasiye yardımında bulunan kurumlardan bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) olarak karşımıza çıkar.

Bu kurum, muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelere kırtasiye ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına tek seferlik 1,300 TL yardımda bulunmaktadır. Bu yardım tutarı, başvurusu onaylanan ailelerin PTT hesaplarına yatırılır.

E Devlet Kırtasiye Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğitim öğretim yardımı başvurusunda bulunduktan sonra 30 gün içerisinde geri dönüş alamazsanız, e devlet kırtasiye yardımı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işlemi gerçekleştirebilmek için internet tarayıcınızdan https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/ adresine gitmeniz gerekecektir. Bu adreste yer alan T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi bilgilerini doldurarak yapmış olduğunuz başvuruyu sorgulayabilirsiniz.

Başvuru sorguladığınızda mevcut başvurularınızın ne durumda olduğu karşınızdaki ekranda gözükecektir. Eğer başvurunuzun henüz sonuçlanmadığını gördüyseniz, birkaç gün daha beklemeniz gerekebilir.

Bazen başvurular yoğunluğa bağlı olarak çok daha geç sonuçlanabilmektedir. Başvurunuzun onaylanması durumunda ise takip eden ay içerisinde yardım tutarı PTT hesabınıza yatırılır. Kimlik kartınızı yanınıza alarak herhangi bir PTT şubesinden bu yardımı kolayca çekebilirsiniz.

E Devlet Kırtasiye Yardımı Başvuru Ekranı

E Devlet kırtasiye yardımı başvuru ekranı için bazı adımları uygulamanız gerekecektir. Uygulamanız gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır:

 • TC. kimlik numarası ve şifre bilgilerini kullanarak e-devlet hesabınıza giriş yapmalısınız.
 • Üst kısımda yer alan arama çubuğunu kullanarak ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’ hizmet sayfasına gitmelisiniz.
 • Kurum sayfasında yer alan ‘’Eğitim Öğretim Yardımı Talebi’’ sayfasına tıklamalısınız.
 • Sizlere yöneltilen soruların tamamını yanıtlamalı ve aydınlatma metnini onaylamalısınız.
 • Son olarak ‘’Başvur’’ butonuna tıklamalısınız.

Yukarıda sıralanan işlemleri gerçekleştirdiğinizde başvurunuz alınacak ve yaklaşık 30 gün içerisinde tarafınıza bir geri dönüş yapılacaktır. Geri dönüşler SMS ile yapıldığı için sistemde yer alan iletişim numaranızın güncel olduğundan emin olmanız gerekecektir.

E-Devlet Okul Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet okul yardımı başvurusu yalnızca belirli şartları taşıyan öğrencilerin eğitim gören çocuklarına verilmektedir. Okul yardımı başvurusunda bulunabilmek için e-devlet üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet sayfasına gitmeniz ve eğitim öğretim yardımı talebi sekmesine tıklamanız gerekir. Böylece karşınıza çıkan ekranda başvurunuzu iletmeniz mümkündür.

Başvurusu onaylanan aileler, takip eden ay içerisinde 1300 TL okul yardımı alırlar. Bu yardım ile eğitim gören çocuğun kırtasiye malzemeleri alınabilir. Yardım tutarı ise PTT şubelerinden kimlik kartı ile kolayca çekilebilmektedir. Eğer sizler de dar gelirli bir aileyseniz ve çocuğunuzun okul ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyorsanız, bu yardıma başvuruda bulunabilirsiniz.

E­-Devlet Okul Yardımına Kimler Başvurabilir?

E-Devlet okul yardımına kimler başvurabilir sorusunun pek çok kez sorulduğu görülmektedir. Okul yardımından yalnızca muhtaçlık sınırının altında yaşayan ve özel sebeplerden ötürü çocuğunun okul ihtiyaçlarını karşılayamayan aileler faydalanmaktadır. Bu aileler şu şekilde sıralanabilir:

 • Hane geliri toplamı asgari ücretin üçte birinden düşük olan aileler
 • Engel veya hastalık nedeniyle herhangi bir işte çalışamayan aileler
 • Şehit yakınları ile gazilerin eğitim gören çocukları
 • Sosyal güvencesi olmayan aileler

Yukarıda belirtilen ailelerin eğitim gören çocukları bu yardımdan faydalanabilmektedir. Aynı zamanda çocuğun aldığı eğitimin düzeyi önemli değildir. Yani hem ilkokulda eğitim gören çocuklar hem de yükseköğretim kurumlarında eğitim gören çocuklar bu yardımdan faydalanabilir.

E-Devlet Okul Yardımı Şartları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan eğitim öğretim yardımı alabilmek için birtakım şartları sağlamanız gerekecektir. E-Devlet okul yardımı şartları aşağıda sırasıyla belirtilmiştir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşamak
 • Başka bir kurumdan benzer yardım almamak
 • Sosyal güvenceye sahip olmamak
 • Taşınır veya taşınmaz mallar üzerinden gelir elde etmemek
 • Çocuğun bir eğitim kurumunda öğrenim görmesi
 • Engelli vatandaşlar için en az %40 engelli olunduğuna dair sağlık kurulu raporu sunulması

Eğer sizler de yukarıda yer alan şartların tamamını eksiksiz bir şekilde sağlıyorsanız, Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunarak eğitim öğretim yardımı alabilirsiniz. Daha fazla bilgi alabilmek için kurum ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Benzer İçerikler

Diğer Güncel

İşte Kaymakamlıkların Verdiği Tüm Maddi Destekler! Siz de Bunlara Başvurup 6000 Lira Alabilirsiniz

single-image

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlayan kaymakamlıklar, farklı kalemlerde 6000 liraya varan maddi destek sağlayacağını açıkladı.

deste

Sosyal devlet anlayışını sağlamaya çabalayan kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli alanlarda maddi yardım veriyor. Sosyal yardım kapsamı altında; gıda, eğitim, barınma, sağlık, yakacak ve giyecek ürün desteği gibi maddi destekler ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletiliyor. Ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan yardıma muhtaç ailelere, tüm kaymakamlıklar tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çeşitli yardımlar yapılıyor. Halk arasında kaymakamlık yardımları olarak bilinen bu yardımlara başvurmak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. 6000 lirayı aşan bu yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanabiliyor.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilsin diye kaymakamlıklar tarafından çok sayıda sosyal yardım verilmektedir. İhtiyaca yönelik…

Daha Fazla Görüntüle
Diğer Güncel

Kaymakamlık Yardımına Başvuru Yapma 2022

single-image

Her yıl ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan yardımla ilgili vatandaşlar merak içindedir. Makalemizde 2022 yılı için Kaymakamlık yardımıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Yardıma ihtiyacı olan aileler ve kişiler için Kaymakamlık yardım yapmakta ve insanlarda bu konu için nasıl başvuru yapılacağı konusunda araştırmalara yapmaktadır. Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu için kişinin şahsen gidip başvuru oluşturması gerekmektedir. Eğer evliyseniz eşlerden yalnızca birinin başvuru yapması yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında size verilen formun eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. Kaymakamlık yardım formu her kaymakamlık için farklılık gösterse de genel olarak kolay şekilde doldurularak başvurunuz alınmaktadır. Kaymakamlığa bırakılan bu başvuru formu sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı diğer işlemleri ve incelemeleri yapmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımları, şartlı sağlık yardımları, dul maaşı, yaşlılık maaşı, engelli maaşı, öksüz – yetim maaşı, asker yakın aylığı, kömür yardımı, elektrik yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi yardımların tümü kaymakamlık yardımları nelerdir? Sorusunun yanıtıdır….

Daha Fazla Görüntüle
Tüm Hakları Saklıdır... Copright 2022 | Sare Web Tasarım