single-image

Eğitim ve Sağlık Yardımları

Sağlık Yardımları
Sağlık yardımları; ruhen ve fiziken sağlık problemleri yaşayan ve bu problemlerin tedavi süreçlerini kendi imkânları ile tamamlama şansı olmayan bireylere destek verilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda sağlık hizmetlerinde gerilerde kalmış şehirlerin, ilçelerin tüm desteklerden faydalanmasını sağlayan ve yaşadıkları sorunlu süreçlerin iyileştirilmesine yardımcı olan sosyal yardımlardır.
Desteğe ihtiyaç bulunulan bölgelerde sağlık klinikleri açmak, ücretsiz check-up yapmak, sağlık polikliniklerinde ücretsiz tıbbi araç gereç ve ilaç desteği sağlamak gibi destekler sağlık yardımı kategorisinde bulunmaktadır.

Sosyal Yardım Haberleri

Sosyal Sağlık Yardımları İçerisinde Neler Olabilir?


Sağlık güvencesinden faydalanamayan aile bireyleri için Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim ödemeleri,
Katılım payı ödemelerini yapmış olan bireyler için hastane, ilaç, optik, reçete gibi ödemelerin iadesini kapsayan Katılım Payı Ödemeler, 
Hamileler ve 0-6 yaş grubu çocuklar için sağlanan Şartlı Sağlık Yardımları (Sağlık ve Gebelik),
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti tarafından onay süreci bildirilmiş ve Halk Sağlığı Yönetim Sistemi’nden hastalık durumu ile ilgili bilgileri alınan kişiler için Kronik Hastalık Yardımı, 
Silikozis hastalığı sebebi ile iş gücü ve performansı azalarak kazancının %15 kadarlık bir oranını kaybeden hastalar için Silikozis Hastalarına Yapılan Ödemeler, 
Kronik rahatsızlığı sebebi ile 3294 sayılı Kanun kapsamında cihaza bağlı olarak hayatını idame ettirmek zorunda kalan ve Evde Bakım Yardımı almayan bireyler için mevcut olan Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteği gibi destekler sağlık yardımları içerisinde bulunmaktadır.

Sosyal Yardım Haberleri

Eğitim Yardımları


Eğitim yardımları; öğrenim hayatının gerekliliklerini ve süreçlerini kendi imkânları ile tamamlayamayacak olan öğrenciler için verilmekte olan yardımlardır. Burslar da eğitim yardımı olarak kabul edilebilmektedir. Farklı vakıflardan, belediyelerden, kişilerden ve firmalardan eğitim yardımı alınabilmektedir.
Belediyeler, vakıflar ve diğer kurumlar tarafından sağlanan eğitim yardımlarının yanı sıra E-Devlet üzerinden de başvuru yapılabilen Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından destek sağlanan Eğitim Öğretim Yardımı Talebi bulunmaktadır. https://www.aile.gov.tr/ üzerinde, T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü desteği ile hizmeti verilmekte olan birçok sosyal yardım programı içerisinde eğitim yardımları da bulunmaktadır.
Eğitim yardımı alabilmek için gerekli yükümlülüklerin karşılanması ve bildirilmesi, ailenin mal varlığı, öğrencinin not ortalaması, ailenin gelir bilgisi, ikametgâh adresi gibi gerekli evrakların eksiksiz teslim edilmesi gerekmektedir.

Eğitim Yardımları İçerisinde Neler Olabilir?
İlk ve orta öğretim çağına gelmiş ve öğrenim görmeye başlamış çocuğu bulunan aileler için Şartlı Eğitim Yardımları,
Geçici barınma merkezleri dışında bir yerde ikâmet eden, okula devamlılık süresi %80 olan, ihtiyaç sahibi olan, MEB’de ve geçici eğitim merkezlerinde okuyan tüm yabancı uyruklu çocuklar için Yabancılara Yönelik Şartlı Eğitim Yardımı,
İhtiyaç sahibi olan ancak sosyal güvencesi olmayan ve aile geliri asgari ücretin 1/3’i oranında olan bireyler için Eğitim Materyali Yardımı, Öğrenci Barınma-Taşıma-Yemek Yardımı,
İhtiyaç sahibi olan ancak sosyal güvencesi olmayan ve aile geliri asgari ücretin 1/3’i oranında olan bireyler için Yükseköğrenim Öğrencilerine Yönelik Yardımlar, Muhtelif Eğitim Yardımları bulunmaktadır.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Benzer İçerikler

Diğer Güncel

İşte Kaymakamlıkların Verdiği Tüm Maddi Destekler! Siz de Bunlara Başvurup 6000 Lira Alabilirsiniz

single-image

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlayan kaymakamlıklar, farklı kalemlerde 6000 liraya varan maddi destek sağlayacağını açıkladı.

deste

Sosyal devlet anlayışını sağlamaya çabalayan kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli alanlarda maddi yardım veriyor. Sosyal yardım kapsamı altında; gıda, eğitim, barınma, sağlık, yakacak ve giyecek ürün desteği gibi maddi destekler ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletiliyor. Ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan yardıma muhtaç ailelere, tüm kaymakamlıklar tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çeşitli yardımlar yapılıyor. Halk arasında kaymakamlık yardımları olarak bilinen bu yardımlara başvurmak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. 6000 lirayı aşan bu yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanabiliyor.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilsin diye kaymakamlıklar tarafından çok sayıda sosyal yardım verilmektedir. İhtiyaca yönelik…

Daha Fazla Görüntüle
Diğer Güncel

Kaymakamlık Yardımına Başvuru Yapma 2022

single-image

Her yıl ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan yardımla ilgili vatandaşlar merak içindedir. Makalemizde 2022 yılı için Kaymakamlık yardımıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Yardıma ihtiyacı olan aileler ve kişiler için Kaymakamlık yardım yapmakta ve insanlarda bu konu için nasıl başvuru yapılacağı konusunda araştırmalara yapmaktadır. Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu için kişinin şahsen gidip başvuru oluşturması gerekmektedir. Eğer evliyseniz eşlerden yalnızca birinin başvuru yapması yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında size verilen formun eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. Kaymakamlık yardım formu her kaymakamlık için farklılık gösterse de genel olarak kolay şekilde doldurularak başvurunuz alınmaktadır. Kaymakamlığa bırakılan bu başvuru formu sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı diğer işlemleri ve incelemeleri yapmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımları, şartlı sağlık yardımları, dul maaşı, yaşlılık maaşı, engelli maaşı, öksüz – yetim maaşı, asker yakın aylığı, kömür yardımı, elektrik yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi yardımların tümü kaymakamlık yardımları nelerdir? Sorusunun yanıtıdır….

Daha Fazla Görüntüle
Tüm Hakları Saklıdır... Copright 2022 | Sare Web Tasarım