single-image

Engelli Aylığı Nedir?


Engelli aylığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen, 18 yaşından büyük ve 65 yaşını doldurmamış olan bireylerin yetkili hastaneler tarafından verilen sağlık raporları ile başvuru yaparak engelinin yüzdelik dilimi doğrultusunda alabildikleri üç aylık maaşlardır. Aynı zamanda 18 yaşından küçük olup engelli bir yakını bulunanlar da engelli aylığından faydalana bilmektedir. Bireylerin bakımını üstlenmiş olan kişiler ile beraber Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru yaparak alabildikleri maaşlara engelli aylığı denmektedir.

Sosyal Yardım Haberleri

Engelli Aylığı Nedir?


Engelli aylığı, kişilerin yüzde 40 – yüzde 69 ya da yüzde 70 engelli olduğu belirlendiği ve tespiti kabul edildiği takdirde kişilere ödenmekte olup yapılacak engelli aylığı ücretleri engel durumuna ve yüzdesine göre değişmektedir. İsteğe bağlı olarak prim ödemesi yapan, farklı bir sosyal güvenlik kurumundan ek geliri ya da aylık düzenli maaş bağlanması hakkından faydalanan bireyler için engelli aylığı ödemesi yapılamamaktadır.

Engelli Maaşına Başvuru İçin Gereken Şartlar Nelerdir?
Engelli aylığına başvuru yapacak kişilerin en az yüzde 40 oranında engelinin bulunması gerekmektedir.
En az yüzde 40 oranında engeli bulunan bireylerin tam teşekküllü bir hastaneden engelinin düzeyini belirten ve onaylayan sağlık durumu raporunu almaları gerekmektedir.
Engeli olan bireyler kendi tercihleri doğrultusunda bir hastaneden rapor alamazlar. Heyet tarafından belirlenen, tam teşekküllü olan hastanelerden sağlık kurulu onaylı engel durumunu belirten rapor alınmalıdır.
Engelli aylığı yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına bağlanmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan bireylerin başvuruları kabul edilmemektedir.
Engel durumu sebebi ile engelli aylığı başvurusunu şahsen yapamayacak olan vatandaşların, mahkeme tarafından onaylanmış ve belgelenmiş olan vasileri tarafından başvuru yapma hakları mevcuttur.

Sosyal Yardım Haberleri

Engelli Maaşı Ne Kadardır?


Evde bakım, yaşlılık ve engelli maaşları her sene asgari ücretin zam oranı ile beraber değişmektedir. 2022 yılında engelli maaşı 1552 lira olup süreçlere ve zam oranlarına bağlı olarak bu ücret değişmektedir.

Engelli Aylığı Bağlanması İçin Sadece Engelli Raporunun Olması Yeterli Midir?
Hayır, yeterli değildir. Engelli aylığı alabilmek için engelli raporunun yanı sıra bireylerin engeli sebebi ile çalışamıyor olmaları, emekli olmamaları, nafaka almıyor olmamaları ve nafaka almayacak olmaları gerekmektedir. Bu şartların yanı sıra aile içerisinde kişi başına düşen aylık gelirin muhtaçlık sınırı olarak belirlenen ücret tutarının altında olması gerekmektedir.

Engelli Aylığı Kimlere Verilir?
18 yaşından büyük ve 65 yaşından küçük olan ve en az %40 ile %69 oranında engeli bulunan bireylere,
%40 ile %69 arasında engeli bulunan bireylere,
18 yaşından büyük olan ve %70’in üzerinde engeli bulunan bireylere,
%70’in üzerinde engeli bulunan bireylere,
Yukarıdaki engel durumlarından herhangi birine sahip olan ve aylıktan faydalanma hakkını engelleyecek bir husus bulunmayan bireylere engelli aylığı verilmektedir.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Benzer İçerikler

Diğer Güncel

İşte Kaymakamlıkların Verdiği Tüm Maddi Destekler! Siz de Bunlara Başvurup 6000 Lira Alabilirsiniz

single-image

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlayan kaymakamlıklar, farklı kalemlerde 6000 liraya varan maddi destek sağlayacağını açıkladı.

deste

Sosyal devlet anlayışını sağlamaya çabalayan kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli alanlarda maddi yardım veriyor. Sosyal yardım kapsamı altında; gıda, eğitim, barınma, sağlık, yakacak ve giyecek ürün desteği gibi maddi destekler ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletiliyor. Ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan yardıma muhtaç ailelere, tüm kaymakamlıklar tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çeşitli yardımlar yapılıyor. Halk arasında kaymakamlık yardımları olarak bilinen bu yardımlara başvurmak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. 6000 lirayı aşan bu yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanabiliyor.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilsin diye kaymakamlıklar tarafından çok sayıda sosyal yardım verilmektedir. İhtiyaca yönelik…

Daha Fazla Görüntüle
Diğer Güncel

Kaymakamlık Yardımına Başvuru Yapma 2022

single-image

Her yıl ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan yardımla ilgili vatandaşlar merak içindedir. Makalemizde 2022 yılı için Kaymakamlık yardımıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Yardıma ihtiyacı olan aileler ve kişiler için Kaymakamlık yardım yapmakta ve insanlarda bu konu için nasıl başvuru yapılacağı konusunda araştırmalara yapmaktadır. Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu için kişinin şahsen gidip başvuru oluşturması gerekmektedir. Eğer evliyseniz eşlerden yalnızca birinin başvuru yapması yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında size verilen formun eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. Kaymakamlık yardım formu her kaymakamlık için farklılık gösterse de genel olarak kolay şekilde doldurularak başvurunuz alınmaktadır. Kaymakamlığa bırakılan bu başvuru formu sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı diğer işlemleri ve incelemeleri yapmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımları, şartlı sağlık yardımları, dul maaşı, yaşlılık maaşı, engelli maaşı, öksüz – yetim maaşı, asker yakın aylığı, kömür yardımı, elektrik yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi yardımların tümü kaymakamlık yardımları nelerdir? Sorusunun yanıtıdır….

Daha Fazla Görüntüle
Tüm Hakları Saklıdır... Copright 2022 | Sare Web Tasarım