single-image

Engelli Hakları

Engelli vatandaşlar için verilen pek çok yardım bulunmaktadır. Engelli hakları kapsamında bulunan bu hakların bazıları maddi bazıları manevi yardımlardan oluşmaktadır. Engel oranlarının çeşidine ve yüksekliğine göre verilen bu yardımların ne olacağı belirlenmektedir. Örneğin bazı konularda düzenli miktarda ücret verilirken bazı konularda da indirimler uygulanmakta olma durumu engelli hakları kapsamında kontrol edilecek durumlardan biridir. Engelli vatandaşlar bu haklarından kolayca faydalanabilmektedir. Peki engelli vatandaşların hakları nelerdir ve hangi haklardan yararlanmaktadırlar?

Sosyal Yardım Haberleri

Engelli Vatandaşların Hakları ve Faydalandıkları Hizmetler

Engelli vatandaşlar (%40 ve üzeri), engelli hakları kapsamında kendileri için bir kart çıkararak tüm haklarından rahatça faydalanabilirler. Bunun dışında pek çok engelli hakları için mevcut olan maddi yardım ve indirim bulunmaktadır. Bu yardımlar ve indirimler şu şekildedir:

Evde bakım ücreti verilmesi
Engelli aylığı
Muhtaç aylığı
Konutlarda emlak vergisi muafiyeti
Araç alımında ÖTV indirimi
Motorlu taşıtlarda MTV muafiyeti
İthal edilen araç ve gereçlerde gümrük vergisi muafiyeti
Ulaşım indirimleri
Müze ve ören yerleri indirimi
Gelir vergisi indirimi
AÖF harç indirimi
Eğitim araç gereçleri indirimi
Elektrik, su, doğalgaz indirimleri
Özel tüketim vergisi (ÖTV) indirimi
Tıbbi araç gereç indirimi

Sosyal Yardım Haberleri

Diğer Haklar

Kamu kurumları tarafından engelli vatandaşlar için ayrıca uygulanan diğer indirimler ve diğer haklar da bulunmaktadır. Bunlara göz atıldığında şu kurumların ve diğer hakların olduğu görülmektedir:

Engelli kimlik kartı hakkı (%40 ve üzeri için)
Belediyeler tarafından uygulanan indirimler
Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından uygulanan haklar
Devlet tiyatrolarından uygulanan indirimler
Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı tarafından uygulanan haklar
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları (TCDD) tarafından uygulanan indirimler
Milli Parklar için uygulanan indirimler

Kamu kurumları dışında bazı özel firmalarda engelliler için bazı indirimler ve haklar düzenlemiştir. Türk Hava Yolları %40 ve üzeri engeli bulunan vatandaşlara uçak bileti fiyatlarında %30 indirim yapmaktadır. Bu indirimi talep etmek engelli bireylerin hakları arasındadır. Bununla birlikte şehirler arası otobüs firmaları da özellikle indirim uygulamak zorundadır, bu haklar bireylerin özgürce kullanabileceği haklarıdır. Engelli vatandaşlar otobüs firmalarını kullanırken %30 indirim hakkına sahiptir.
Eğitim haklarına bakıldığında ise Millî Eğitim Bakanlığı’nın ve ÖSYM’nin engelli vatandaşlara yönelik uygulamaları bulunmaktadır. Ekpss sistemi ile engelli vatandaşlar devlet memuru olarak atanabilme hakkına sahiptir. Eğitim ile ilgili yapılan bir diğer uygulama ise engelli vatandaşlara kurulan okulların açılmasıdır. Tüm bu haklara özellikle engel oranı %40 ve üzeri olan vatandaşlar ulaşabilmektedir

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Benzer İçerikler

Diğer Güncel

İşte Kaymakamlıkların Verdiği Tüm Maddi Destekler! Siz de Bunlara Başvurup 6000 Lira Alabilirsiniz

single-image

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlayan kaymakamlıklar, farklı kalemlerde 6000 liraya varan maddi destek sağlayacağını açıkladı.

deste

Sosyal devlet anlayışını sağlamaya çabalayan kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli alanlarda maddi yardım veriyor. Sosyal yardım kapsamı altında; gıda, eğitim, barınma, sağlık, yakacak ve giyecek ürün desteği gibi maddi destekler ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletiliyor. Ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan yardıma muhtaç ailelere, tüm kaymakamlıklar tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çeşitli yardımlar yapılıyor. Halk arasında kaymakamlık yardımları olarak bilinen bu yardımlara başvurmak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. 6000 lirayı aşan bu yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanabiliyor.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilsin diye kaymakamlıklar tarafından çok sayıda sosyal yardım verilmektedir. İhtiyaca yönelik…

Daha Fazla Görüntüle
Diğer Güncel

Kaymakamlık Yardımına Başvuru Yapma 2022

single-image

Her yıl ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan yardımla ilgili vatandaşlar merak içindedir. Makalemizde 2022 yılı için Kaymakamlık yardımıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Yardıma ihtiyacı olan aileler ve kişiler için Kaymakamlık yardım yapmakta ve insanlarda bu konu için nasıl başvuru yapılacağı konusunda araştırmalara yapmaktadır. Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu için kişinin şahsen gidip başvuru oluşturması gerekmektedir. Eğer evliyseniz eşlerden yalnızca birinin başvuru yapması yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında size verilen formun eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. Kaymakamlık yardım formu her kaymakamlık için farklılık gösterse de genel olarak kolay şekilde doldurularak başvurunuz alınmaktadır. Kaymakamlığa bırakılan bu başvuru formu sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı diğer işlemleri ve incelemeleri yapmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımları, şartlı sağlık yardımları, dul maaşı, yaşlılık maaşı, engelli maaşı, öksüz – yetim maaşı, asker yakın aylığı, kömür yardımı, elektrik yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi yardımların tümü kaymakamlık yardımları nelerdir? Sorusunun yanıtıdır….

Daha Fazla Görüntüle
Tüm Hakları Saklıdır... Copright 2022 | Sare Web Tasarım