single-image

Evde Bakım Maaşı

Devletin vatandaşlarının yanında olduğunu en iyi şekilde hissettirmek için engelli ve yaşlı gibi bakıma muhtaç bireyleri desteklemek için bir yardım modeli olan evde bakım maaşı oluşturmuştur. Bu sağlanan desteğin asıl amacı ise maddi durumunda yetersizlik bulunan kişilerin evde bakım maaşı sebebi ile kişisel azami ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Sosyal Yardım Haberleri

Evde Bakım Başvurusu Nereye Yapılır?


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak yürütülen, evde bakım başvuru yapmak isteyen kişilerin il ve ilçelerde bulunan temsilciliklere danışması ve sonrasında gerekli olan tüm evrakları doldurması ile süreç başlamaktadır.
Gerekli olan evraklar ise:
Tc Kimlik Numarası belgesi
Engelli sağlık kurulu raporu
Engelli olan kişinin 3 adet resmi ve bakıcı olacak kişinin de bilgi ve resimleri

18 yaşını doldurmamış olup bakıma muhtaç bireylerin raporları
18 yaşını doldurmuş fakat akıl sağlığının engelinden dolayı muhtaçlık yaşayan bireylerin raporları
Bu şekilde hayatını zor idame ettiren bireyler gerekli evrakları tamamlaması durumunda ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından destek amacı ile evde bakım maaşı almaya hak kazanırlar.

Sosyal Yardım Haberleri

Sağlığında engel bulunan her kişiye maaş verilmemekte olup verilmekte olan raporlarda gerekli yüzdeliği belirtilmesi şartı aranmaktadır.

Bu yüzdelik hekimler tarafından belirlenmekte olup raporlanmaktadır. Çok özel düzeyde ve belirgin düzeyde gereksinimi olan kişiler ağır engelli olarak raporlandıkları için destek alabilme hakları doğmaktadır.

Çok ileri düzeyde özel gereksinimi olan bireyler %70 ile %79 oranı içeren rapora sahiptirler. Bu kişiler ağır engelli olarak geçmektedirler.
belirgin düzeyde özel gereksinimi olan kişiler ise %80 ile %89 oranında rapor almış kişilerdir. Bu kişilerde ağır engelli sayılmakla birlikte şartlarının sağlanması halinde engelli maaşı alabilmektedirler.

Evde Bakım Parası Almanın Şartları Nelerdir?


Raporda bulunan ağır engelli olarak belirtilen bireyler, gerekli tüm detayları sağladıktan sonra evde bakım parası alabilmektedir.

Evde bakım maaşı doğal olarak hasta ya da yaşı kişilerin yakınlarına verilmekte olup destek bakanlık tarafından sağlanmaktadır.

Genel olarak sağlanması gereken şartlar:
Maaştan yararlanmak için aile gelir kriterine uygunluk

Hasta olan bireyin bakıma muhtaçlık yaşaması
Kişi hasta ise heyet tarafından uygun görülmüş sağlık raporu şartı

Tüm bu şartlar ve kriterler uygunluk gösterdikten sonra kişi maaşı almaya hak kazanır ve düzenli olarak yatırılan tutarı yakını alabilir. Uygunluk göstermeyen kişiler ise bu haktan yararlanamazlar.

2022 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?
2022 yılı itibari ile düzenlenen yeni evde bakım maaşı 2.706 tl olarak belirlenmiştir. Alım yapan kişiler ücretin yatıp yatmadığını ise E-Devlet üzerinden inceleyebilir ve sonuçları öğrenebilir.
Kişiye bakıcı tutulsa dahi maaş almaya engel bir durum değildir. Fakat bakıcı hasta ile değil başka işler ile meşgul ise gelir tespiti yeniden düzenlenir. Genel olarak gelirde uygunluk yok ise evde bakım maaşı kesilebilir. Her ay düzenli olarak yatırılan tutar ise toplu halde alınamaz ve düzenli çekim yapılması gerekmektedir. Ayrıca raporda ağır engelli ibaresi kaldırılan bireyler ise artık bakım maaşı alamazlar.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Benzer İçerikler

Diğer Güncel

İşte Kaymakamlıkların Verdiği Tüm Maddi Destekler! Siz de Bunlara Başvurup 6000 Lira Alabilirsiniz

single-image

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlayan kaymakamlıklar, farklı kalemlerde 6000 liraya varan maddi destek sağlayacağını açıkladı.

deste

Sosyal devlet anlayışını sağlamaya çabalayan kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli alanlarda maddi yardım veriyor. Sosyal yardım kapsamı altında; gıda, eğitim, barınma, sağlık, yakacak ve giyecek ürün desteği gibi maddi destekler ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletiliyor. Ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan yardıma muhtaç ailelere, tüm kaymakamlıklar tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çeşitli yardımlar yapılıyor. Halk arasında kaymakamlık yardımları olarak bilinen bu yardımlara başvurmak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. 6000 lirayı aşan bu yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanabiliyor.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilsin diye kaymakamlıklar tarafından çok sayıda sosyal yardım verilmektedir. İhtiyaca yönelik…

Daha Fazla Görüntüle
Diğer Güncel

Kaymakamlık Yardımına Başvuru Yapma 2022

single-image

Her yıl ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan yardımla ilgili vatandaşlar merak içindedir. Makalemizde 2022 yılı için Kaymakamlık yardımıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Yardıma ihtiyacı olan aileler ve kişiler için Kaymakamlık yardım yapmakta ve insanlarda bu konu için nasıl başvuru yapılacağı konusunda araştırmalara yapmaktadır. Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu için kişinin şahsen gidip başvuru oluşturması gerekmektedir. Eğer evliyseniz eşlerden yalnızca birinin başvuru yapması yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında size verilen formun eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. Kaymakamlık yardım formu her kaymakamlık için farklılık gösterse de genel olarak kolay şekilde doldurularak başvurunuz alınmaktadır. Kaymakamlığa bırakılan bu başvuru formu sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı diğer işlemleri ve incelemeleri yapmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımları, şartlı sağlık yardımları, dul maaşı, yaşlılık maaşı, engelli maaşı, öksüz – yetim maaşı, asker yakın aylığı, kömür yardımı, elektrik yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi yardımların tümü kaymakamlık yardımları nelerdir? Sorusunun yanıtıdır….

Daha Fazla Görüntüle
Tüm Hakları Saklıdır... Copright 2022 | Sare Web Tasarım