single-image

Gıda Yardımı Başvurusu

Beslenme giderleri konusunda yetersiz kalan ve ailesinin bakımında zorlanan kişilerin gıda yardımı başvurusu aktif bir şekilde devam etmektedir. Ev adresine kadar teslim edilmesi ise diğer bir kolaylık iken ailelerin kolaylıkla ihtiyaçların karşılamak için her türlü ana malzemeler bu kolilerde bulunmaktadır. Gıda ve erzak yardımı yapan kuruluşlar başlıca şöyledir:
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Belediyeler
Valilikler
Kızılay
TC Vakıflar Genel Müdürlüğü

Sosyal Yardım Haberleri

Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlk olarak başvuru yapmanız gereken nokta E-Devlet’tir. Online bir şekilde eksiksiz olacak şekilde sizlere yansıtılan formu doldurabilir ve sonucu bekleyebilirsiniz. Diğer yandan bölgenize bağlı belediyeye başvuru yaprakta gıda yardımı alabilirsiniz.
Belediyeler üzerinden yardım almanız durumunda sonuçları ister ALO 153 hattından ister E-Devlet üzerinden isterseniz de direk birimlerin binalarına gidebilirsiniz. Aynı şekilde Aile ve Sosyal Bakanlığı sonuçlarını da E-Devlet üzerinden görüntüleyebilirsiniz.
Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığı ile de destek almak isterseniz ister bizzat görüşme isteyebilir ister e-posta aracılığı ile online işlemlerden iletişim sağlayabilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ise E-devlet üzerinden başvuru kabul etmemekle birlikte, yüz yüze görüşme sonrası gıda yardımı isteğinde bulunabilirsiniz.
Kızılay araçlığı ile de yardım almak mümkün iken burada da temsilcilikler ile görüşebilir ya da kendilerine ait internet sitelerinden başvuru yapabilirsiniz. Kendi siteleri olmalarına dikkat etmeli ve bilgilerinizi eksiksiz şekilde doldurmalısınız. Sonrasında ise başvurularınız kısa sürede açıklanacaktır. Yoğunluk olması durumunda ise zaman bir miktar uzayabilir, bilgi alabilmek için iletişim numaralarından destek alabilirsiniz.

Sosyal Yardım Haberleri

Gıda Yardımına Kimler Başvurabilir?


Gıda yardımı öncelikli olarak acili yet sırasına göre değerlendirilmektedir. İşsiz dar gelirli olmak üzere yoksul aileler gıda yardımı alabilmektedir. Bunun yanı sıra dul kadınlar olmak üzere, afetzedeler ve yetimler de yararlanabilir. Engelliler de gıda yardımı alabilme hakkına sahiptirler. Hastalık yüzünden çalışma imkanı bulamayan, ev halkına gelen paranın asgari ücretin 1/3’ü altında kalan ya da yoksul asker ailelerine de gıda yardımı yapılmaktadır.

Gıda Yardımı Ne Kadar Süre Verilir?


Gıda yardımının ne kadar süre verileceği durumu ise kuruluşlara ait değişim gösterebilmektedir. Bazı kuruluşlarda düzenli olarak her ay gıda yardımı verilebilirken diğer yandan başka kuruluşlarda ise 2 ayda bir verilebilmektedir.

Bu tamamen ayrılan bütçe, ailenin muhtaçlık durumu ve yardım veren kuruluşun destek sağlayabilme hali ile alakalıdır.
Gıda Yardımı Kolisinin İçeriği Nelerdir?
Gıda yardımı kolisi içeriği öncelikle kuruma göre değişmekte olup malzeme farkı görülebilir. Genel olarak kalabalık ailelere daha fazla malzeme koyulabilirken daha az kişili ailelerde standart koli hazırlanabilmektedir. Hangi şekilde olursa olsun ana gıda malzemeleri eklenmekte olup, ihtiyaca yönelik içerik hazırlanmaktadır. Başlıca yardım kolisinde bulunan malzemeler şunlardır:
Yağ
Şeker, tuz
Mercimek, pirinç, nohut
Un
Çay
Bulgur, makarna gibi her evde kullanabilecek ve genel ihtiyaçları karşılayabilecek malzemeler eklenmektedir.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Benzer İçerikler

Diğer Güncel

İşte Kaymakamlıkların Verdiği Tüm Maddi Destekler! Siz de Bunlara Başvurup 6000 Lira Alabilirsiniz

single-image

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlayan kaymakamlıklar, farklı kalemlerde 6000 liraya varan maddi destek sağlayacağını açıkladı.

deste

Sosyal devlet anlayışını sağlamaya çabalayan kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli alanlarda maddi yardım veriyor. Sosyal yardım kapsamı altında; gıda, eğitim, barınma, sağlık, yakacak ve giyecek ürün desteği gibi maddi destekler ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletiliyor. Ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan yardıma muhtaç ailelere, tüm kaymakamlıklar tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çeşitli yardımlar yapılıyor. Halk arasında kaymakamlık yardımları olarak bilinen bu yardımlara başvurmak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. 6000 lirayı aşan bu yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanabiliyor.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilsin diye kaymakamlıklar tarafından çok sayıda sosyal yardım verilmektedir. İhtiyaca yönelik…

Daha Fazla Görüntüle
Diğer Güncel

Kaymakamlık Yardımına Başvuru Yapma 2022

single-image

Her yıl ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan yardımla ilgili vatandaşlar merak içindedir. Makalemizde 2022 yılı için Kaymakamlık yardımıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Yardıma ihtiyacı olan aileler ve kişiler için Kaymakamlık yardım yapmakta ve insanlarda bu konu için nasıl başvuru yapılacağı konusunda araştırmalara yapmaktadır. Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu için kişinin şahsen gidip başvuru oluşturması gerekmektedir. Eğer evliyseniz eşlerden yalnızca birinin başvuru yapması yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında size verilen formun eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. Kaymakamlık yardım formu her kaymakamlık için farklılık gösterse de genel olarak kolay şekilde doldurularak başvurunuz alınmaktadır. Kaymakamlığa bırakılan bu başvuru formu sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı diğer işlemleri ve incelemeleri yapmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımları, şartlı sağlık yardımları, dul maaşı, yaşlılık maaşı, engelli maaşı, öksüz – yetim maaşı, asker yakın aylığı, kömür yardımı, elektrik yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi yardımların tümü kaymakamlık yardımları nelerdir? Sorusunun yanıtıdır….

Daha Fazla Görüntüle
Tüm Hakları Saklıdır... Copright 2022 | Sare Web Tasarım