single-image

Hükümlü Ailesi Yardımı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve belediyeler başta olmak üzere birçok kurum tarafından cezaevine girmiş kadınlara ve ailelerine nakdi ve ayni yardımlar yapılmaktadır. Eşi cezaevi giren işsiz ya da muhtaç kadınlara yardım yapılmakla birlikte, çocuk sahibi olan aileler de gözetiliyor ve çocuklara ayrıca yardım yapılabiliyor. Aşılarına kadar düşünülen çocuklar için başlatılan bu uygulama özel bir sosyal yardımdır.

Sosyal Yardım Haberleri

Mahkum Yakınlarına Yardım Yapan Kurumlar Nelerdir?


Eşi cezaevine giren ve hanede hüküm giymiş aile bireylerine yardım yapan pek çok kuruluş bulunmaktadır. Özellikle bu gibi özel durumlarla ilgilenen kurum Aile Bakanlığıdır. Farklı kuruluşlarda elbette vardır. Bunlardan bazıları ise şunlardır:
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Belediyeler
Valilikler
Vakıf ve Dernekler
Kaymakamlıklar
Vakıflar

Sosyal Yardım Haberleri

Hükümlü Ailesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eşi hüküm giymiş mahkum eşleri yukarıda belirtilen bakanlık, vakıf ve dernekler aracılığı ile destek alabilir ve çocukları olmak üzere hayat şartlarını iyileştirebilirler. Özellikle maaş bağlanması gibi bir durum söz konusu değilken diğer yandan gerekli şartları sağladıktan ve başvuru formunu sağladıktan sonra nakdi yardım desteği alabilirler.


Başvuruda bulunan aileler gerekli incelemelerden sonra ise hane halkında bulunan kişi sayısı, haneye giren maddi durum ve muhtaçlık seviyesinin kontrolü ile kişiler listeye alınır. Sonrasında ise gerekli incelemeler başlatılır ve muhtaçlık seviyesine göre aileler sıraya alınır. Sonuçların açıklanması ile başvuru formunda belirtilen iletişim numaralarınız üzerinden sizlere bilgi verilmektedir. Bakanlığa yapılan başvurular ise E-Devlet üzerinden kontrol edilebilir.

Sosyal Yardım Haberleri

Hükümlü Ailesi Yardımı Nelerdir?


Kurumlara başvuru yapılması durumunda ailelere düzenli olacak şekilde maaş düzeni gibi nakdi yardımlar yapılmamaktadır fakat kadınlar; aşı parası yardımı, şartlı sağlık yardımı, şartlı eğitim yardımı ve SED yardımı gibi yardımlardan faydalanabilirler.
Kadınlara sağlanan bu yardımlar SYDV tarafından aylık olarak iletilirken bazı durumlarda ise 2 ayda bir defa da ulaştırılması da mümkündür. Yardımlar dikkatli bir şekilde incelendiği için aile araştırılmakta olup, eve giren maddi durumun kısıtlı olması ve eşin çalışacak bir iş bulamaması da incelenen diğer bir detaydır.


Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yardım iletiliyorsa belirtilen tutar aylık değildir. Çocuklara azami 700, asgari 1200 liralık bir tutar sağlanırken yılda 2 defa olmak üzere dağıtılmaktadır. Bakanlık tarafından bütçe ayırılan bu miktar her aileye dağıtılmakta olup, başvuru yapmanız yeterlidir. Ayrıca bu yardımın sağlanması için ailenin geliri hesaplanmakta ve hane halkına gelen gelirin belli bir tutarı geçmemesi gerekmektedir.
Diğer yandan ihtiyaç olması durumunda başvuru sonucu kadınlara para yardımı, gıda ve erzak yardımı, yakacak yardımı, eşya ve mobilya yardımı, giysi yardımı, kırtasiye yardımı gibi birçok yardım da yapılmaktadır.
Genel olarak Sosyal destek hatları olan ALO183 ya da ALO144 birini arayarak yararlanabileceğiniz tüm yardımlara dair detaylı bilgi de alınabilir

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Benzer İçerikler

Diğer Güncel

İşte Kaymakamlıkların Verdiği Tüm Maddi Destekler! Siz de Bunlara Başvurup 6000 Lira Alabilirsiniz

single-image

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlayan kaymakamlıklar, farklı kalemlerde 6000 liraya varan maddi destek sağlayacağını açıkladı.

deste

Sosyal devlet anlayışını sağlamaya çabalayan kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli alanlarda maddi yardım veriyor. Sosyal yardım kapsamı altında; gıda, eğitim, barınma, sağlık, yakacak ve giyecek ürün desteği gibi maddi destekler ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletiliyor. Ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan yardıma muhtaç ailelere, tüm kaymakamlıklar tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çeşitli yardımlar yapılıyor. Halk arasında kaymakamlık yardımları olarak bilinen bu yardımlara başvurmak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. 6000 lirayı aşan bu yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanabiliyor.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilsin diye kaymakamlıklar tarafından çok sayıda sosyal yardım verilmektedir. İhtiyaca yönelik…

Daha Fazla Görüntüle
Diğer Güncel

Kaymakamlık Yardımına Başvuru Yapma 2022

single-image

Her yıl ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan yardımla ilgili vatandaşlar merak içindedir. Makalemizde 2022 yılı için Kaymakamlık yardımıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Yardıma ihtiyacı olan aileler ve kişiler için Kaymakamlık yardım yapmakta ve insanlarda bu konu için nasıl başvuru yapılacağı konusunda araştırmalara yapmaktadır. Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu için kişinin şahsen gidip başvuru oluşturması gerekmektedir. Eğer evliyseniz eşlerden yalnızca birinin başvuru yapması yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında size verilen formun eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. Kaymakamlık yardım formu her kaymakamlık için farklılık gösterse de genel olarak kolay şekilde doldurularak başvurunuz alınmaktadır. Kaymakamlığa bırakılan bu başvuru formu sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı diğer işlemleri ve incelemeleri yapmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımları, şartlı sağlık yardımları, dul maaşı, yaşlılık maaşı, engelli maaşı, öksüz – yetim maaşı, asker yakın aylığı, kömür yardımı, elektrik yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi yardımların tümü kaymakamlık yardımları nelerdir? Sorusunun yanıtıdır….

Daha Fazla Görüntüle
Tüm Hakları Saklıdır... Copright 2022 | Sare Web Tasarım