single-image

İŞ VE İŞÇİ HAKLARI

İşçi Hakları
İşçi hakları ve bilhassa işten çıkartılmış olan işçilerin sahip olduğu haklar bazı problem yaşanan iş yerlerinde işveren tarafından göz ardı edile bilmektedir. Bu gibi durumların yaşanmaması ve işçilerin sahip oldukları hakları koruyabilmesi gerekmektedir. Bu yüzden iş ve işçi haklarına ve işverenlerin yapmakla yükümlü oldukları işlemlerin bilinmesi hem işçinin hem işverenin hem şirketin sorunsuz süreçlerle işe alım ve işten çıkartma durumlarını yürütmesini sağlayacaktır.
İşçilerin sahip oldukları yasal hakları ve bu hakların ne işe yaradıklarını sizlerle paylaşmak için aynı başlık altında topladık. Ancak sahip olunan haklar yaşanan durumlara ve eylem süreçlerine göre değişmektedir.

Sosyal Yardım Haberleri

İşçilerin Bilmesi Gereken Hakları Nelerdir?


İşe İade Hakkı
İşveren, mevcut işçi ile olan iş sözleşmesini feshetmek ve işçinin çıkışını sağlamak istiyorsa bu işlem için gerekliliğini sebep olarak açıkça sunmalıdır. Eğer işçi herhangi bir sebep belirtilmeksizin işten çıkartıldı ise iş feshinin gerçekleştirildiği tarihten itibaren bir ay geçerli olacak süre içerisinde işe iade talebinde bulunabilme hakkına sahiptir.

Sosyal Yardım Haberleri

Mobbing Nedeniyle Manevi Tazminat Hakkı


Her şirket ve firma bünyesinde yaşanabilecek bir problem olan Mobbing, çalışanların psikolojik olarak baskı altında kalması sebebi ile rahatsızlık yaşaması durumudur. İşçilerin rahatsızlık içerisinde çalışmaya devam etmeyecekleri bir durum içerisinde olduklarını bildiklerinden uygulanan bu eylemler işveren ya da diğer işçiler tarafından yapılabilmektedir. Her iki durumda da Mobbing gören işçinin haklarının işveren tarafından korunması ve gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde işçi yaşadığı psikolojik şiddet durumu için manevi tazminat talebinde bulunma hakkına sahiptir.

Hafta Tatili Ücreti Hakkı
İşçilerin haftalık olarak belirlenen 7 günlük zaman dilimi içerisinde 24 saati tamamlayacak şekilde hafta tatili izni bulunmaktadır. Eğer işveren tarafından işçi bu süre içerisinde fazladan çalıştırılıyorsa standart günlük ücretinin %50’si oranında daha fazla ödeme yapmak, mesai ücreti olarak gerekli ödemeyi sağlamalıdır. Aksi takdirde işçi dava açarak hak talebinde bulunabilir.

İhbar Tazminatı Hakkı
İşçi ve işveren tarafından sebep belirtilmeden feshedilecek sözleşmelerde, sözleşme süresine uyumalıdır. İşçi işten çıkacağı durumlarda bunu işverene bildirmelidir. İhbar süreleri işçilerin çalışma sürelerine göre değişiklik göstermektedir.

Sendikal Tazminat Hakkı
İşçiler anayasal bir hak olarak sendika üyesi olabilirler. İşverenler bu üyelikler sebebi ile işçiler üzerinde hak konusunda ayrıcalıklar sağlayarak farklı hükümler veremez. Sendika üyesi olması sebebiyle işten çıkartılma ya da ayrımcılık yaşama durumu olan işçiler 1 senelik çalışma ücretleri tutarında sendikal tazminat talebinde bulunma hakkına sahiptir.

İşsizlik Ödeneği Hakkı
İşçi en az 4 ay çalıştığı iş yerinden kendi isteği dışında çıkartıldıysa, en az 600 günlük bir işsizlik sigortası primi ödenmiş ise işçi işten çıkartıldıktan sonra işsizlik ödeneği hakkı talebinde bulunabilmektedir. Şartlar işçi durumuna ve ödenen primlerin incelenmesine göre kararlaştırılıp değişiklik göstermektedir.

Kıdem Tazminatı Hakkı
İşçi hakları arasında en önemli olarak görülebilecek hak kıdem tazminatı hakkıdır. İşçi bir yıldan fazla çalıştığı iş yerinden haklı bir sebep olmaksızın çıkartıldığında kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Kıdem tazminatı işçinin aldığı 30 günlük brüt ücret üzerinden hesaplanmakta olup çalışma süresine ve o yılki şartların bağlılığına göre ödeme ücreti değişmektedir.

Fazla Çalışma Ücreti Hakkı
İşçilerin haftalık çalışma saati yasal olarak 45 saattir. Bu saat sürecinin üzerinde çalışan işçiler için işveren tarafından çalışma ücreti %50 zamlı olarak ödenmelidir. Mola süreleri bu zamlı süreç için geçerli değildir.

Yıllık İzin Hakkı
1-5 yıl arasında şirkette çalışmakta olan işçiler için 14 gün, 5-15 yıl arası çalışmakta olan işçiler için 20 gün, 15 yıl ve üzeri çalışma süresi olan işçiler için 26 günlük yıllık izin hakkı mevcuttur. İşçi çalıştığı süre boyunca kullanmadığı yıllık izinlerinin ücretini, işten çıkartıldığında tazminatı ile beraber alma hakkına sahiptir.

AGİ (Asgari Geçim İndirimi) Hakkı
Asgari Geçim İndirimi, işçiler için uygulanmakta olan bir gelir vergisi indirimidir. Uygulanmakta olan gelir vergisi indiriminin tutarı işçilerin medeni durumlarına, evli ise eşlerinin çalışıp çalışmıyor olmalarına ve çocuk sayılarına göre değişiklik göstermektedir.

Ulusal Bayram ve Genel Tatil Ücreti Hakkı
1 Ocak, 29 Ekim, 1 Mayıs, 23 Nisan, 15 Temmuz, 19 Mayıs, 30 Ağustos ve dini bayramlar tatil günleri olarak kabul edilmektedir. İşçinin sözleşmesi içerisinde resmî tatil günlerinde çalışılabilir ibaresi bulunmuyorsa işçi resmî tatil günlerinde çalışma yükümlülüğü altında değildir. Tatil günlerinde çalışıldığında işçiye tüm gün çalışmasa bile 1 günlük çalışma ücreti kadar ek ücret ödenmektedir.

Ayrımcılık Tazminatı Hakkı
Aynı işi yapan ancak ikramiye, mesai süresi, mesai ücreti konularda ayrımcılığa maruz kalan işçilerin ayrımcılık tazminatına başvuru yapma hakları vardır.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Benzer İçerikler

Diğer Güncel

İşte Kaymakamlıkların Verdiği Tüm Maddi Destekler! Siz de Bunlara Başvurup 6000 Lira Alabilirsiniz

single-image

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlayan kaymakamlıklar, farklı kalemlerde 6000 liraya varan maddi destek sağlayacağını açıkladı.

deste

Sosyal devlet anlayışını sağlamaya çabalayan kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli alanlarda maddi yardım veriyor. Sosyal yardım kapsamı altında; gıda, eğitim, barınma, sağlık, yakacak ve giyecek ürün desteği gibi maddi destekler ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletiliyor. Ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan yardıma muhtaç ailelere, tüm kaymakamlıklar tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çeşitli yardımlar yapılıyor. Halk arasında kaymakamlık yardımları olarak bilinen bu yardımlara başvurmak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. 6000 lirayı aşan bu yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanabiliyor.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilsin diye kaymakamlıklar tarafından çok sayıda sosyal yardım verilmektedir. İhtiyaca yönelik…

Daha Fazla Görüntüle
Diğer Güncel

Kaymakamlık Yardımına Başvuru Yapma 2022

single-image

Her yıl ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan yardımla ilgili vatandaşlar merak içindedir. Makalemizde 2022 yılı için Kaymakamlık yardımıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Yardıma ihtiyacı olan aileler ve kişiler için Kaymakamlık yardım yapmakta ve insanlarda bu konu için nasıl başvuru yapılacağı konusunda araştırmalara yapmaktadır. Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu için kişinin şahsen gidip başvuru oluşturması gerekmektedir. Eğer evliyseniz eşlerden yalnızca birinin başvuru yapması yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında size verilen formun eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. Kaymakamlık yardım formu her kaymakamlık için farklılık gösterse de genel olarak kolay şekilde doldurularak başvurunuz alınmaktadır. Kaymakamlığa bırakılan bu başvuru formu sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı diğer işlemleri ve incelemeleri yapmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımları, şartlı sağlık yardımları, dul maaşı, yaşlılık maaşı, engelli maaşı, öksüz – yetim maaşı, asker yakın aylığı, kömür yardımı, elektrik yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi yardımların tümü kaymakamlık yardımları nelerdir? Sorusunun yanıtıdır….

Daha Fazla Görüntüle
Tüm Hakları Saklıdır... Copright 2022 | Sare Web Tasarım