single-image

İş ve İşçi

İş, en genel tanımı ile insanlara hizmet ve mal üretilmesi olarak söylenebilir. Bu işi gerçekleştiren kişilere de işçi denilmektedir. İşçilerin çalışma hayatlarında pek çok hakkı bulunmaktadır. Devlet tarafından belirlenen ve net olan haklar, iş ve işçi hakları kapsamında işverenler tarafında kesinlikle uygulanmalıdır. Uygulanmaması halinde bu durum birtakım uyarılar ve cezalar ile sonlanmaktadır. Oluşturulan işçi hakları ile işçiler, işverene karşı korunmaktadır.

Sosyal Yardım Haberleri

İşçi hakları içinde ilk sırada göze çarpan hak edilen paradır.

Yani maaş olarak tanımlanmaktadır. iş ve işçi hakları kapsamında işi gerçekleştiren işçi, maaşını tam gününde almalıdır. Ayrıca maaşın tam verilmesi gerekmektedir. Eksik maaş vermek ya da gününde vermemek oldukça haksız bir davranıştır ve belli cezaları bulunmaktadır. Kısacası işçinin maaşının ödenmesinde herhangi bir gecikme asla olmamalıdır ve tam zamanında yatırılmalıdır.

Sosyal Yardım Haberleri

Çalışan kişinin mutlaka sigortası yapılmalıdır.

Sağlık güvencesi sağlanmalıdır. Kesin bir kural olarak işçinin işe başladığı gün sigortanın da başlatılması gerekir. Sosyal güvenliğin sağlanması işçi hakları arasında en önemli olanlardan biridir. Eğer sigorta ve sosyal güvenlik sağlanmaz ise işçi, bu durumu Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bildirmelidir. Bildirilen bu durum incelemeyen alınır. Ardından tespit edilen olay için tutanak tutularak gerekli cezalar uygulanır. İdari para cezası verilen işveren, bu durumdan kaçamamaktadır.

İşçiler, çalıştıkları süre içerisinde ara verebilme hakkına sahiptir. Ara vermeden çalıştırılan bir işçinin olması işçi haklarına kesinlikle aykırıdır. İşçi eğer bir gün içinde 4 saat ya da daha az bir süre çalışıyorsa 15 dakika ara yapma hakkına sahiptir. Eğer 4 saatten fazla 7,5 saatten az çalışıyor ise 30 dakika mola yapma hakkına sahiptir. Eğer işçi bu sürelerden daha fazla çalışıyorsa mutlaka en az 1 saat dinlenmelidir.

Haftanın bir günü dinlenme hakkına sahip olan işçiler, eğer o tatil günlerinde çalışır ise normal çalıştıkları günün iki buçuk katı ücret alma hakkına sahiptirler. Tatil gününü işyerinde geçiren işçiye mutlaka günlük ücreti o gün için daha fazla verilmelidir.

Bunların dışında işçiler, genel tatillerde çalışmama hakkına, yıllık ücretli izin hakkına, ücretsiz izin hakkına da sahiptir. Ayrıca fazla mesai yapan işçiye mesai ücreti de ödenmelidir.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Benzer İçerikler

Diğer Güncel

İşte Kaymakamlıkların Verdiği Tüm Maddi Destekler! Siz de Bunlara Başvurup 6000 Lira Alabilirsiniz

single-image

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlayan kaymakamlıklar, farklı kalemlerde 6000 liraya varan maddi destek sağlayacağını açıkladı.

deste

Sosyal devlet anlayışını sağlamaya çabalayan kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli alanlarda maddi yardım veriyor. Sosyal yardım kapsamı altında; gıda, eğitim, barınma, sağlık, yakacak ve giyecek ürün desteği gibi maddi destekler ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletiliyor. Ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan yardıma muhtaç ailelere, tüm kaymakamlıklar tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çeşitli yardımlar yapılıyor. Halk arasında kaymakamlık yardımları olarak bilinen bu yardımlara başvurmak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. 6000 lirayı aşan bu yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanabiliyor.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilsin diye kaymakamlıklar tarafından çok sayıda sosyal yardım verilmektedir. İhtiyaca yönelik…

Daha Fazla Görüntüle
Diğer Güncel

Kaymakamlık Yardımına Başvuru Yapma 2022

single-image

Her yıl ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan yardımla ilgili vatandaşlar merak içindedir. Makalemizde 2022 yılı için Kaymakamlık yardımıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Yardıma ihtiyacı olan aileler ve kişiler için Kaymakamlık yardım yapmakta ve insanlarda bu konu için nasıl başvuru yapılacağı konusunda araştırmalara yapmaktadır. Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu için kişinin şahsen gidip başvuru oluşturması gerekmektedir. Eğer evliyseniz eşlerden yalnızca birinin başvuru yapması yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında size verilen formun eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. Kaymakamlık yardım formu her kaymakamlık için farklılık gösterse de genel olarak kolay şekilde doldurularak başvurunuz alınmaktadır. Kaymakamlığa bırakılan bu başvuru formu sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı diğer işlemleri ve incelemeleri yapmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımları, şartlı sağlık yardımları, dul maaşı, yaşlılık maaşı, engelli maaşı, öksüz – yetim maaşı, asker yakın aylığı, kömür yardımı, elektrik yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi yardımların tümü kaymakamlık yardımları nelerdir? Sorusunun yanıtıdır….

Daha Fazla Görüntüle
Tüm Hakları Saklıdır... Copright 2022 | Sare Web Tasarım