single-image

Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Ev fiyatlarındaki artışların ardından kira fiyatlarında da ciddi artışlar yaşandı. İçinde bulunduğumuz yıl içerisinde kira fiyatlarına yapılan artışlar kiracıları da bir hayli zorlamaya başladı. Özellikle de asgari ücretle çalışan ya da düşük gelirli kişiler kira ödemesi konusunda zorluk çekmeye başladı. Durum böyle olunca kira yardımı nasıl alınır sorusu da vatandaşların en çok sorduğu sorulardan biri oldu. Kira ödemeleri için alınan destekler düşük gelirli vatandaşların biraz olsun rahatlamasını ve kira ödemelerini daha kolay yapmasını sağlıyor.
Her yıl Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kira ödemesi yapamayan kişiler tespit edilerek çeşitli maddi destekler yapılıyor. Kirasını karşılayamayan kişilerin barınma ihtiyacına ulaşması için Türkiye Cumhuriyeti Devleti kira desteği yapıyor. İşte verilen kira desteği için bilinmesi gereken tüm detaylar…

Sosyal Yardım Haberleri

Kira Yardımı Şartları Nelerdir?

Kira desteği almak için bazı şartları karşılamak gerekiyor.

Öncelikle başvuru yapacak olan ve bu desteği almak isteyen kişilerin maddi gelirlerinin belirli bir miktarın altında kalmış olduğunu kanıtlaması gerekiyor. Bunun için gerekli belgeler toplanarak hane gelirinin yıllık toplamı kontrol ediliyor. Başvuru yapan kişilerin devletin verdiği diğer destekler olan dul aylığı, yetim aylığı gibi maddi desteklerden de yararlanmıyor olması gerekiyor. Sigortalı olarak çalışan ve maaş alan kişilerin ise kira desteği devlet tarafından karşılanmıyor.

Kira Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?


Kira yardımı almak isteyen düşük gelirli vatandaşlar başvurularını e-devlet üzerinden ya da bulundukları bölgelerdeki kaymakamlıklardan yararlanarak yapabilirler. E-devlet üzerinden başvuru yapacak olan vatandaşların girişlerini yaptıktan sonra “hak sahibi ailelere kira yardımı” sekmesi üzerinden bilgilerini doldurması gerekiyor.

Kira desteği özellikle de hane geliri düşük olan aileler için adeta bir can suyu oluyor. İnsanın temel ihtiyaçlarından olan barınma ihtiyacı bu destekler sayesinde sağlanabiliyor. Kira desteği yapan başka kurumlar da bulunuyor. Bunlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ na bağlı olan müdürlükler, dernekler, vakıflar, belediyeler gibi kurumlar oluyor.

Sosyal Yardım Haberleri

Kira Desteği Ne Kadar Yapılmaktadır?

Türkiye çapında birçok şehirde farklı kira ücretleri bulunuyor. Büyük şehirlerde kira ücretleri daha yüksek olurken küçük şehirlerde kira için daha düşük ücretler ödenebiliyor. Kira desteği yapılırken de bu farklar göz önünde bulunduruluyor. Bazı büyük şehirlerde kira yardımı 1500 TL’ ye ulaşırken diğer şehirlerde 960 TL’ lik yardımlar yapılıyor.
Kira yardımı vatandaşlara belirli bir süre için yapılıyor. Başvurusu onaylanan kişiler yardımlarını belirlenen sürelerde alabiliyor. Bu gibi yardımlar düşük gelirli haneler için rahatlatıcı nitelikte oluyor.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Benzer İçerikler

Diğer Güncel

İşte Kaymakamlıkların Verdiği Tüm Maddi Destekler! Siz de Bunlara Başvurup 6000 Lira Alabilirsiniz

single-image

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlayan kaymakamlıklar, farklı kalemlerde 6000 liraya varan maddi destek sağlayacağını açıkladı.

deste

Sosyal devlet anlayışını sağlamaya çabalayan kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli alanlarda maddi yardım veriyor. Sosyal yardım kapsamı altında; gıda, eğitim, barınma, sağlık, yakacak ve giyecek ürün desteği gibi maddi destekler ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletiliyor. Ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan yardıma muhtaç ailelere, tüm kaymakamlıklar tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çeşitli yardımlar yapılıyor. Halk arasında kaymakamlık yardımları olarak bilinen bu yardımlara başvurmak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. 6000 lirayı aşan bu yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanabiliyor.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilsin diye kaymakamlıklar tarafından çok sayıda sosyal yardım verilmektedir. İhtiyaca yönelik…

Daha Fazla Görüntüle
Diğer Güncel

Kaymakamlık Yardımına Başvuru Yapma 2022

single-image

Her yıl ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan yardımla ilgili vatandaşlar merak içindedir. Makalemizde 2022 yılı için Kaymakamlık yardımıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Yardıma ihtiyacı olan aileler ve kişiler için Kaymakamlık yardım yapmakta ve insanlarda bu konu için nasıl başvuru yapılacağı konusunda araştırmalara yapmaktadır. Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu için kişinin şahsen gidip başvuru oluşturması gerekmektedir. Eğer evliyseniz eşlerden yalnızca birinin başvuru yapması yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında size verilen formun eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. Kaymakamlık yardım formu her kaymakamlık için farklılık gösterse de genel olarak kolay şekilde doldurularak başvurunuz alınmaktadır. Kaymakamlığa bırakılan bu başvuru formu sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı diğer işlemleri ve incelemeleri yapmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımları, şartlı sağlık yardımları, dul maaşı, yaşlılık maaşı, engelli maaşı, öksüz – yetim maaşı, asker yakın aylığı, kömür yardımı, elektrik yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi yardımların tümü kaymakamlık yardımları nelerdir? Sorusunun yanıtıdır….

Daha Fazla Görüntüle
Tüm Hakları Saklıdır... Copright 2022 | Sare Web Tasarım