single-image

Kurban Bayramı Öncesi Verilecek 750 TL Bayram Harçlığı verilecek! Kimler Yararlanacak?

Hatırlarsanız bir süre öncesinde kurban bayramında 500 – 750 TL arasında bayram harçlığının verileceğine dair bir duyumdan bahsetmiştik.

O haberimizde henüz gerçek bir açıklama yapılmadığını ve şimdilik sadece bu haberin duyumdan öte geçmediğini de belirtmiştik. Son yapılan açıklama ile birlikte bu ödeme seçeneğinin biraz daha netlik kazanmaya başladığını söyleyebiliriz. 

Aile Destek Paketi altında yapılacak olan 750 TL bayram harçlığı ile ilgili tüm bilinmeyen detaylar sizi bekliyor. 

Sosyal Yardım Haberleri

Kimleri İlgilendiriyor? Kimler Yararlanabilir?

Bu ödeme ile ilgili teknik detaylar Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Jülide Sarı Eroğlu tarafından yapıldı. Bu açıklama ile birlikte Aile Destek Paketinin başvuru şartları da bir anlamda açıklık kazanmış oldu.

Daha da önemlisi bazı haber kaynaklarının yapılmayacak şeklinde açıkladığı bu paketin aslında ailelere yardım olarak dağıtılacağı da netlik kazanmış oldu. 

Her Şey Kabine Toplantısı Sonrası Netlik Kazandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda kabine toplantısı sona erdikten sonra yaptığı açıklamada aile destek paketi ile ailelere ve ihtiyaç sahiplerine bir takım yardımlar yapılacağını belirtmişti.

O zamanlar bu yardım paketleri hakkında bir netlik yokken şimdi Jülide Sarı Eroğlu tarafından yapılan açıklamada bir anlamda bu durumun netleştiğini söyleyebiliriz. 

Yardımlar 1 Sene Boyunca Yapılacak

Bu yardım seçeneği ile ilgili ön plana çıkan detayları şu şekilde özetlemek mümkün oluyor.  Buna göre ihtiyaç sahiplerine yapılacak olan bu ödemelerin 12 ay boyunca devam ettirileceğinin altı çizildi. 

Sarı Eroğlu’nun yaptığı açıklamadaki satır başları ise şu şekilde oldu: Ödemeler bir sene boyunca her ay verilecek bir yardım paketi şeklinde ön plana çıkarılacak. Bu destek programından kamu işçileri ve memurlar yararlanamayacak. 

Sosyal Yardım Haberleri

Kimler Faydalanacak

Bu program için başvurular haziran ayının üçüncü haftası itibariyle e-devlet üzerinden alınacak. Sosyal yardımlardan yararlanmak isteyen kişiler için yeniden bir gelir testi yapılmayacak ve ortalama olarak 300 TL’den başlayan ve 750’ye kadar varan rakamlarla yardımlar yapılacak.

Herkes Başvurabilir

Biraz öncede altını çizdiğimiz üzere kamu işçileri ile devlet memurları haricinde e devlet üzerinden herkes bu programa başvuruda bulunabiliyor. Hali hazırda yapılan gelir testi uygulamasına ek olarak ihtiyaç sahibi olan kişiler için 300 ila 750 tl arasında nakdi destek sağlanacak. Sağlanan bu nakdi desteklerin bir sene boyunca devam edeceğini de belirtmek gerekiyor. 

Sadece Bayram Harçlığı Değil

Aslında bu para ve nakdi desteklerin bayram harçlığı isminde ortaya çıkarılmış olması da bazı yanlış anlaşılmaların ortaya çıkmasına neden oluyor. Sadece bayramda başlaması nedeniyle kamuoyunda bu şekilde bir anlayış ortaya çıktı. 

Oysa ki bayramda başlayacak olan bu ödemelerin gelecek seneye kadar devam etmesi gündemde, üstelik bu nakdi destek ödemeleri için şimdiden 10 milyar liranın üzerinde bir fon ayrılmış.

Sosyal Yardım Haberleri

Başvuru Ekranı Ne Zaman Açılacak 

Şu an için başvuru ekranı ile ilgili herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. Yeni bir bilgilendirme yapılması durumunda buradan sizinle paylaşacağız. 

İhtiyaç Sahipleri Neye Göre Belirleniyor

İhtiyaç sahiplerine göre bir sıralama yapılarak ödemeler tamamlanacak. Hal böyle olunca vatandaşlar arasında ihtiyaç sahipleri neye göre belirleniyor? Sorusu da çok sorulmaya başlandı. Öncelikle ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesi işleminin şu şekilde olduğunu söyleyebiliriz. Yapılacak gelir testi ile beraber hanenin toplam geliri belirleniyor ve belirlenen bu rakamlara göre de ortalama gelir ortaya çıkarılıyor. Ortalama gelir baz alınarak yapılacak olan yardım hakkında daha net bir rakam ortaya çıkabiliyor. Hane geliri hesaplanırken ev tapusu yada diğer gelirlerde baz alınıyor.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Benzer İçerikler

Diğer Güncel

İşte Kaymakamlıkların Verdiği Tüm Maddi Destekler! Siz de Bunlara Başvurup 6000 Lira Alabilirsiniz

single-image

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlayan kaymakamlıklar, farklı kalemlerde 6000 liraya varan maddi destek sağlayacağını açıkladı.

deste

Sosyal devlet anlayışını sağlamaya çabalayan kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli alanlarda maddi yardım veriyor. Sosyal yardım kapsamı altında; gıda, eğitim, barınma, sağlık, yakacak ve giyecek ürün desteği gibi maddi destekler ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletiliyor. Ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan yardıma muhtaç ailelere, tüm kaymakamlıklar tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çeşitli yardımlar yapılıyor. Halk arasında kaymakamlık yardımları olarak bilinen bu yardımlara başvurmak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. 6000 lirayı aşan bu yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanabiliyor.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilsin diye kaymakamlıklar tarafından çok sayıda sosyal yardım verilmektedir. İhtiyaca yönelik…

Daha Fazla Görüntüle
Diğer Güncel

Kaymakamlık Yardımına Başvuru Yapma 2022

single-image

Her yıl ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan yardımla ilgili vatandaşlar merak içindedir. Makalemizde 2022 yılı için Kaymakamlık yardımıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Yardıma ihtiyacı olan aileler ve kişiler için Kaymakamlık yardım yapmakta ve insanlarda bu konu için nasıl başvuru yapılacağı konusunda araştırmalara yapmaktadır. Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu için kişinin şahsen gidip başvuru oluşturması gerekmektedir. Eğer evliyseniz eşlerden yalnızca birinin başvuru yapması yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında size verilen formun eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. Kaymakamlık yardım formu her kaymakamlık için farklılık gösterse de genel olarak kolay şekilde doldurularak başvurunuz alınmaktadır. Kaymakamlığa bırakılan bu başvuru formu sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı diğer işlemleri ve incelemeleri yapmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımları, şartlı sağlık yardımları, dul maaşı, yaşlılık maaşı, engelli maaşı, öksüz – yetim maaşı, asker yakın aylığı, kömür yardımı, elektrik yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi yardımların tümü kaymakamlık yardımları nelerdir? Sorusunun yanıtıdır….

Daha Fazla Görüntüle
Tüm Hakları Saklıdır... Copright 2022 | Sare Web Tasarım