single-image

Şartlı Sağlık Yardımı

İhtiyaç sahibi olan ve sosyal güvencesi bulunmayan ailelere 0-6 yaş çocuklarının bakımı ve ihtiyaçlarını giderebilmesi için şartlı sağlık yardımı sağlanmaktadır. Bu sağlık yardımı ile çocukların sağlık kontrollerinin sağlanması ve hamilelik süreci takibindeki ihtiyaçların giderilebilmesi için bir nevi destektir. Ayrıca çocukların tam zamanlarında aşılarını olması sağlanmakta ve olumsuz durumların önüne geçilmektedir. Doğumlarını ise hastanelerde yapılması durumunda ise nakdi yardım da PTT aracılığı ile iletilmektedir. Ücretin yatırılması için anne olan kişinin kendi hesabı olması ve sonuç olarak yapılan ödemeler çocuk başına aylık 45 TL olup ödemeler her ay için hesaplanmakta ve 2 ayda bir yapılmaktadır.

Sosyal Yardım Haberleri

Şartlı Sağlık Yardımı Şartları Nelerdir?


Talepte bulunulan hane ile alakalı öncelik kimsenin sosyal güvence sahibi olmaması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığının belirlediği tarihlerde düzenli olarak doktor kontrollerine gidilmesi ve ev halkının ihtiyaç sahibi olduğuna Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın heyeti tarafından karar verilmiş olması gerekmektedir. Muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi alınması durumunda ise annenin şartlı sağlık yardımı başvurularının kabul edilme olasılığını dolayısıyla yükseltiyor.
Başvurular ise ortalama 1 ay gibi bir süre içerisinde açıklansa da yoğunluğun sık olduğu zamanlarda daha geç bir tarihe ertelenebiliyor.

Sosyal Yardım Haberleri

Şartlı Sağlık Yardımından Kimler Faydalanabilir?

0-6 yaş grubu çocuk sahibi olan kişiler için kız ya da erkek sahibi olunması fark etmeksizin 45 TL yardım alabilirsiniz. Bunun süresi ise en fazla 72 aydır. Diğer yandan gebe olan kadınlara ise 9 ay ve lohusa kadınlara 45 TL yardımı yapılmaktadır. Lohusa kadınlara ise en fazla 2 ay nakdi yardım sağlanmaktadır. Son olarak hastanede doğum yapan kadına ise bir kerelik olması şartı ile 100 tl sağlık yardımı sağlanmaktadır.


Şartlı Sağlık Yardımı Sorgulaması Nereden Yapılır?
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başvuruları en kısa sürede açıklamasının yanı sıra bireyler E-Devlet üzerinden hesaplarına giriş yapabilir ve sonuçları kolaylıkla öğrenebilirler. Direk iletişim sağlamak isteyen kişiler ise ALO 183 ve ALO 144 Sosyal Yardım hattı üzerinden de gerekli bilgileri öğrenebilirler.

Sosyal Yardım Haberleri

Şartlı Sağlık Yardımı Hangi Durumlarda Sona Erer?


Sosyal Yardımlaşma Vakfına haber verilmeksizin adres değişikliği yapılması
72 ay süresinin bitmesi
Ailenin muhtaçlık durumunun kalmadığının tespit edilmesi
Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu tarihlerde sağlık kontrollerinin yaptırılmaması
Vefat durumu
Hak sahibi olan ebeveyni vefat etmesi durumunda yardım durdurulur.

Diğer yandan tüm şartlar sağlansa dahi gerekli kontroller sonucunda farklı bir durum tespit edilir ve aykırılık görülürse kayıt altına alınarak ödemeler geçici ya da kalıcı olarak durdurulur. Ayrıca yardım alabilmek için kendini muhtaç olmadığı halde muhtaç gösteren kişiler tespit edilmesi halinde yardımlar kesilmeyle birlikte yapılan yardımların faiziyle geri alınması sağlanır. Tutarın tam olarak yatırılmaması durumunda ise kişilerin hakkında dava açılması ve dava giderlerini de kişilerce sorumlu tutuluyor. Ayrıntılı tüm bilgileri E-Devlet üzerinden inceleyebilir, uygunluk olması durumunda başvuru yapabilirsiniz.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Benzer İçerikler

Diğer Güncel

İşte Kaymakamlıkların Verdiği Tüm Maddi Destekler! Siz de Bunlara Başvurup 6000 Lira Alabilirsiniz

single-image

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlayan kaymakamlıklar, farklı kalemlerde 6000 liraya varan maddi destek sağlayacağını açıkladı.

deste

Sosyal devlet anlayışını sağlamaya çabalayan kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli alanlarda maddi yardım veriyor. Sosyal yardım kapsamı altında; gıda, eğitim, barınma, sağlık, yakacak ve giyecek ürün desteği gibi maddi destekler ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletiliyor. Ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan yardıma muhtaç ailelere, tüm kaymakamlıklar tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çeşitli yardımlar yapılıyor. Halk arasında kaymakamlık yardımları olarak bilinen bu yardımlara başvurmak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. 6000 lirayı aşan bu yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanabiliyor.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilsin diye kaymakamlıklar tarafından çok sayıda sosyal yardım verilmektedir. İhtiyaca yönelik…

Daha Fazla Görüntüle
Diğer Güncel

Kaymakamlık Yardımına Başvuru Yapma 2022

single-image

Her yıl ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan yardımla ilgili vatandaşlar merak içindedir. Makalemizde 2022 yılı için Kaymakamlık yardımıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Yardıma ihtiyacı olan aileler ve kişiler için Kaymakamlık yardım yapmakta ve insanlarda bu konu için nasıl başvuru yapılacağı konusunda araştırmalara yapmaktadır. Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu için kişinin şahsen gidip başvuru oluşturması gerekmektedir. Eğer evliyseniz eşlerden yalnızca birinin başvuru yapması yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında size verilen formun eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. Kaymakamlık yardım formu her kaymakamlık için farklılık gösterse de genel olarak kolay şekilde doldurularak başvurunuz alınmaktadır. Kaymakamlığa bırakılan bu başvuru formu sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı diğer işlemleri ve incelemeleri yapmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımları, şartlı sağlık yardımları, dul maaşı, yaşlılık maaşı, engelli maaşı, öksüz – yetim maaşı, asker yakın aylığı, kömür yardımı, elektrik yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi yardımların tümü kaymakamlık yardımları nelerdir? Sorusunun yanıtıdır….

Daha Fazla Görüntüle
Tüm Hakları Saklıdır... Copright 2022 | Sare Web Tasarım