single-image

Sosyal Yardımlar

Sosyal yardımlar, bakanlık tarafından vatandaşların ihtiyaçlarına göre belirlenmektedir. Engellilere, ailelere yönelik yardımlar bulunmaktadır. Özellikle eğitim, gıda sağlık gibi konuları kapsayan yardımlardan oluşmaktadır. Peki bu sosyal yardım türleri ve içerikleri nelerden oluşur?

Sosyal Yardım Haberleri

Eğitim Yardımları

Düşük gelirli vatandaşların pek çok konuda yardıma ihtiyacı olmaktadır. Bunlardan biri de eğitim ihtiyaçlarıdır. Eğitimde fırsat eşitliği oluşturmak amacı ile devlet tarafından sunulan bazı eğitim yardımları bulunmaktadır.

Bu başlık altında yapılan eğitim yardımları şunlardan oluşmaktadır;
Öğle yemeği yardımı
Şartlı eğitim yardımı
Ücretsiz kitap yardımı
Engelli öğrencilerin okullara ücretsiz bir şekilde taşınması
Yurt ihtiyaçlarının karşılanması
Eğitim materyali yardımı

Sosyal Yardım Haberleri

Aile Yardımları

Geliri düşük olan ailelerin ihtiyaç duyduğu pek çok konuda aile yardımları sunulmaktadır. Vakıflar ve devlet tarafından sunulan bu aile yardımları ailelerin temel ihtiyaçlarını kapsayarak daha sağlıklı bir hayat sürdürmelerini amaçlar. Aile yardımlarının içinde yer alan çeşitler şunlardır;


Sosyal konut projesi ile ev yapımı
Gıda yardımları
Barınma ihtiyacı için yardımlar
Yakacak yardımları
Eşi vefat eden kadınlara yönelik yardımlar
Öksüz ve yetimler için yardımlar
Doğum yardımı
Askere giden vatandaşların ailelerine yönelik yardımlar

Engellilere Yönelik Yardımlar

Engelli vatandaşlar için birçok engellilere yönelik yardım hizmeti sunulmaktadır. Ulaşımdan bakıma kadar geniş bir yelpazede yer alan bu engellilere yönelik yardım hizmetleri şu şekildedir;
Evde bakım yardımı
Ulaşım indirimi
Aylık nakdi yardım
Vergi muafiyetleri
Elektrik, doğalgaz ve su faturasında indirim
Engelli yakını aylığı

Sosyal Yardım Haberleri

Sağlık Yardımları

Düşük gelirli ve ihtiyaç sahibi aileler için sağlık konusunda yardımlar da düşünülmüştür. Vatandaşların kolayca ulaşabileceği sağlık yardımları içerisinde bulunanlar şunlardır;
Şartlı sağlık yardımı
Şehit aileleri için sağlık yardımları
Gazi aileleri için yardımlar
Genel sağlık sigortası prim ödemeleri

Tüm bunların dışında yeni evlenecek çiftler için çeyiz yarımı yapılmaktadır. Yeni evlenecek kişilerin ihtiyaç sahibi olduğu tespit edildiğinde, evlendiklerinden itibaren 3 yıl boyunca çeyiz yardımı hakkına sahiptirler.
Düşük gelirli ailelerin çocuklarına kırtasiye yardımları da yapılmaktadır.

Aşevi, afet yardımları, terörden zarar görenlere yardımlar, yaşlı vatandaşlara yönelik yardımlar gibi pek çok yardım çeşidi de bulunmaktadır. Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan tüm bu yardımlara ihtiyaç sahibi olan herkes başvurabilir ve isteği yardımdan faydalanabilir.

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Benzer İçerikler

Diğer Güncel

İşte Kaymakamlıkların Verdiği Tüm Maddi Destekler! Siz de Bunlara Başvurup 6000 Lira Alabilirsiniz

single-image

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlayan kaymakamlıklar, farklı kalemlerde 6000 liraya varan maddi destek sağlayacağını açıkladı.

deste

Sosyal devlet anlayışını sağlamaya çabalayan kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli alanlarda maddi yardım veriyor. Sosyal yardım kapsamı altında; gıda, eğitim, barınma, sağlık, yakacak ve giyecek ürün desteği gibi maddi destekler ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletiliyor. Ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan yardıma muhtaç ailelere, tüm kaymakamlıklar tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çeşitli yardımlar yapılıyor. Halk arasında kaymakamlık yardımları olarak bilinen bu yardımlara başvurmak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. 6000 lirayı aşan bu yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanabiliyor.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilsin diye kaymakamlıklar tarafından çok sayıda sosyal yardım verilmektedir. İhtiyaca yönelik…

Daha Fazla Görüntüle
Diğer Güncel

Kaymakamlık Yardımına Başvuru Yapma 2022

single-image

Her yıl ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan yardımla ilgili vatandaşlar merak içindedir. Makalemizde 2022 yılı için Kaymakamlık yardımıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Yardıma ihtiyacı olan aileler ve kişiler için Kaymakamlık yardım yapmakta ve insanlarda bu konu için nasıl başvuru yapılacağı konusunda araştırmalara yapmaktadır. Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu için kişinin şahsen gidip başvuru oluşturması gerekmektedir. Eğer evliyseniz eşlerden yalnızca birinin başvuru yapması yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında size verilen formun eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. Kaymakamlık yardım formu her kaymakamlık için farklılık gösterse de genel olarak kolay şekilde doldurularak başvurunuz alınmaktadır. Kaymakamlığa bırakılan bu başvuru formu sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı diğer işlemleri ve incelemeleri yapmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımları, şartlı sağlık yardımları, dul maaşı, yaşlılık maaşı, engelli maaşı, öksüz – yetim maaşı, asker yakın aylığı, kömür yardımı, elektrik yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi yardımların tümü kaymakamlık yardımları nelerdir? Sorusunun yanıtıdır….

Daha Fazla Görüntüle
Tüm Hakları Saklıdır... Copright 2022 | Sare Web Tasarım