single-image

YKS 2022’de Neler Değişti?

YKS 2021’de haziranda yapılan ilk oturumu olan TYT’ye 2 milyon 592 bin 579 aday, AYT’ye 1 milyon 781 bin 760 aday, YDT’ye ise 130 bin 522 aday başvuru yapmıştı. Engelli olan adaylarda sınav oturumlarına katılmış ve 10 bin dolaylarında kişi katılmıştır. 2022’ de ise düzenlemeler yapılmış ve YÖK Başkanı açıklaması ile “Üniversite giriş sistemini iyileştirecek ve adayların üzerinde baskı azaltacak.” Sözleri ile değişiklik olacağı kesinleşmiştir.

Sosyal Yardım Haberleri

2022 YKS ÜNİVERSİTEYE GİRİŞ SİSTEMİ

2022 YKS sınavı 18-19 Haziran 2022 tarihlerinde yapılacaktır.
18 Haziran 2022 tarihinde Temel Yeterlilik Testi (TYT)
19 Haziran 2022 tarihinde sabah oturumunda Alan Yeterlilik Testleri (AYT), öğleden sonra oturumunda Yabancı Dil Testi (YDT) uygulanacaktır.
3 ayrı oturumdan oluşan bu sınavlara 1. Oturum olan TYT sınavına katılmadan diğerlerine katılınması mümkün değildir. Alacağınız puanın hesaplanması ise okul puanı ile ilişkilidir ve orta öğretim puanınızla üniversiteye giriş puanınız eklenecektir. Okuldan gelebilecek puanın en yükseği 60 iken en düşüğü 30 dur

Sosyal Yardım Haberleri

Üniversiteye Giriş Puanı Nasıl Kaldırıldı?


2022 YKS SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı hesaplanması için uygulanan TYT puan türünde 150 puan alma şartı vardı. 2022 öncesinde yerleştirme puanlarının hesaplanmasında; TYT puan türü için 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türleri için 180 olan sınav puanı barajı uygulaması varken artık 2022 YKS’de bu baraj kaldırıldı. Dolayısıyla sınava katılan her adaya tercih yapma hakkı doğmuş oldu.
Diğer yandan tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık ve mühendislik gibi bölümleri tercih edebilmek için gerekli olan en düşük başarı sırası uygulanması devam edecektir. Koşul olarak sıralama önemlidir ve baraj puanının kaldırılması bu bölümleri etkilememektedir.
Yks Sınavı Süresi Uzatıldı mı?
Yks’nin ilk oturumu olan ve bütün adayların katılması gereken TYT sınavı 135 dakika olarak belirlenmişken 2022 de 30 dakika artırım kararı verilerek 165 dakika olmuştur.
YKS’nin ikinci oturumu AYT ise daha önceki yıllarda olduğu gibi 180 dakika olarak kalmasına karar verilmiş ve üçüncü oturum olan YDT ise 120 dakika olarak uygulanmaya devam edilmesine karar verilmiştir.

Sosyal Yardım Haberleri

Baraj Puanının Kaldırılmasının Nedenleri Nelerdir?


Baraj puanını geçemeyen öğrencilerin sayısı 1 milyona yakın bir sayıda olmuştur. Bu sebeple kontenjanlar boş kalırken ve dolayısıyla kapatılan birçok bölüm olurken öğrenciler açıkta kalmıştır. Geçen yıl yükseköğretim kurumlarında toplam 1 milyon kontenjanın 195 bin 304’ünün açık kalmasının önüne geçebilmek için ise baraj puanı kaldırılmıştır.
Baraj kaldırılması ile birlikte tüm öğrencilerin bölümlere ilgi duyması ve kayıt olması istemesiyle birlikte bir rekabet ortamı doğacağı tahmin edilmektedir. Tüm bu süreçlerin sonunda gerek puanların yukarıya doğru artış göstermesine gerekse kontenjanların daha hızlı şekilde dolmasına da yardımcı olacaktır.”

Yorum Bırakın

Your email address will not be published.

Benzer İçerikler

Diğer Güncel

İşte Kaymakamlıkların Verdiği Tüm Maddi Destekler! Siz de Bunlara Başvurup 6000 Lira Alabilirsiniz

single-image

Vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olmayı amaçlayan kaymakamlıklar, farklı kalemlerde 6000 liraya varan maddi destek sağlayacağını açıkladı.

deste

Sosyal devlet anlayışını sağlamaya çabalayan kaymakamlıklar, ihtiyaç sahibi kişilere çeşitli alanlarda maddi yardım veriyor. Sosyal yardım kapsamı altında; gıda, eğitim, barınma, sağlık, yakacak ve giyecek ürün desteği gibi maddi destekler ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletiliyor. Ülkemizde yaşayan ve Türk vatandaşı olan yardıma muhtaç ailelere, tüm kaymakamlıklar tarafından Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla gerekli incelemeler yapıldıktan sonra çeşitli yardımlar yapılıyor. Halk arasında kaymakamlık yardımları olarak bilinen bu yardımlara başvurmak için bazı şartların karşılanması gerekiyor. 6000 lirayı aşan bu yardımlardan milyonlarca vatandaş yararlanabiliyor.

KAYMAKAMLIK SOSYAL YARDIMLARI

İhtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilsin diye kaymakamlıklar tarafından çok sayıda sosyal yardım verilmektedir. İhtiyaca yönelik…

Daha Fazla Görüntüle
Diğer Güncel

Kaymakamlık Yardımına Başvuru Yapma 2022

single-image

Her yıl ihtiyaç sahiplerine verilmekte olan yardımla ilgili vatandaşlar merak içindedir. Makalemizde 2022 yılı için Kaymakamlık yardımıyla ilgili bilgiler vereceğiz.

Yardıma ihtiyacı olan aileler ve kişiler için Kaymakamlık yardım yapmakta ve insanlarda bu konu için nasıl başvuru yapılacağı konusunda araştırmalara yapmaktadır. Kaymakamlık yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusu için kişinin şahsen gidip başvuru oluşturması gerekmektedir. Eğer evliyseniz eşlerden yalnızca birinin başvuru yapması yeterli olmaktadır. Başvuru sırasında size verilen formun eksiksiz şekilde doldurulması önemlidir. Kaymakamlık yardım formu her kaymakamlık için farklılık gösterse de genel olarak kolay şekilde doldurularak başvurunuz alınmaktadır. Kaymakamlığa bırakılan bu başvuru formu sonrasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı diğer işlemleri ve incelemeleri yapmaktadır.

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir?

Şartlı eğitim yardımları, şartlı sağlık yardımları, dul maaşı, yaşlılık maaşı, engelli maaşı, öksüz – yetim maaşı, asker yakın aylığı, kömür yardımı, elektrik yardımı, para yardımı, kira yardımı gibi yardımların tümü kaymakamlık yardımları nelerdir? Sorusunun yanıtıdır….

Daha Fazla Görüntüle
Tüm Hakları Saklıdır... Copright 2022 | Sare Web Tasarım